زمزم سیاست ۵۵خاتمی

قیمومیت یک گروه بر مردم،‌انحراف از اصولگرایی است    

آفتاب یزد12دی: سیدمحمد خاتمی در دیدار با اقشار مختلف استان‌های خراسان شمالی، جنوبی و رضوی با بیان این مطلب و با اشاره به فرارسیدن ماه محرم گفت: حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) هدفش از قیام را اصلاح در امت جدش معرفی می‌کند. اصلاحات ما هم این افتخار را دارد که به اباعبدالله(ع) تاسی دارد و در جهتی حرکت می‌کند که صاحب جامعه‌ای شویم که در آن معنویت، اخلاق و عدالت حکومت کند و در آن انسان دارای حرمت باشد. خاتمی با تاکید بر اینکه " امام حسین(ع) در ایجاد انگیزه و تقویت اراده مردم برای رسیدن به هدفی که داشتند موثر بوده است"، اظهار کرد: مقاطع بلند در اصلاحات ما از مشروطیت تا انقلاب اسلامی، در بسیاری از موارد متاثر از عاشورا بوده است.

خاتمی در ادامه با ابراز خشنودی از اینکه " در سرزمینی هستیم که مفتخریم انتساب به اسلام واهل بیت(ع) داریم"، گفت: معتقدیم اصلاحات نگاه به انسان دارد و ایجاد تحول انسانی در جامعه، ریشه محکمی در آموزه‌های دینی و اسلامی ما دارد.

برداشت‌ها و گرایش‌هایی از اسلام وجود دارد؛ گاهی از اسلام ابزاری ساخته شده برای توجیه نوعی زندگی که هیچ مناسبتی با اهداف پیامبران و حرمتی که خدای هستی برای انسان قائل است ندارد و متاسفانه این برداشت‌ها و گرایش‌ها سبب می‌شود از اسلامی که همه توجهآن به اعتلای زندگی انسان و کرامت ذاتی انسان است، بهانه‌ای بسازند برای حمله به اسلام و مسلمانان.

خاتمی با اشاره به اصل 56 قانون اساسی که از آن به عنوان اصل طلایی قانون اساسی یاد کرد، گفت: در این اصل آمده است که حاکمیت مطلق بر همه هستی و عالم از آن خداست و اوست که انسان را بر سرنوشت اجتماعی خود حاکم گردانیده است.وی همچنین اظهار کرد: اگر می‌گوییم مردم‌سالاری، مصداق مهم و لازمه مردم‌سالاری حاکمیت مردم بر سرنوشت خودشان است. اگر می‌گوییم با استبداد مخالفیم برای این است که بر خلاف اصلی است که در انقلاب ما بوده و اصلاحات هم بر آن تکیه می‌کند و باید در این مسیر حرکت کنیم.

خاتمی به تعریف صحیح از اصولگرایی و تعابیر نادرستی که از اصولگرایی می‌شود اشاره کرد و افزود: اگر اصولگرایی طوری تعریف شود که توام با عقب‌ماندگی و تبعیض و قیمومیت یک گروه و یک سلیقه بر همه مردم باشد، انحراف از اصول و اصولگرایی است. رئیس‌جمهور سابق کشورمان تصریح کرد: اصول دین مورد توجه همه بوده و هست و باید سعی کرد توحید،معاد و نبوت در جامعه جا بیفتد ولی وقتی می‌گوییم اصول، از انقلابی صحبت می‌کنیم که در عرصه حیات اجتماعی به وجود آمد.وی یادآور شد: این اصول در عرصه حیات اجتماعی میزان بودن رای مردم،حاکمیت عدالت به معنای عام کلمه در عرصه اجتماعی، سیاسی و اقتصادی بر جامعه است، اینجا اصل دفاع کردن از حق مردم است، دفاع از آزادی اندیشه و بیان است، دفاع از این اصل است که حکومت ارباب مردم نیست و خدمتگزار مردم است و باید در مقابل آنها پاسخگو باشد و از اسلامی که امام نماینده آن بود و در انقلاب تجلّی کرد، آن اصول را آموخته‌ایم.خاتمی اظهار کرد: پس ما اصولگراییم، معتقدیم امام‌خمینی(ره) نیز بزرگترین اصولگرا در این زمینه‌ها بود. ما می‌گوییم که در چارچوب همین قانون اساسی و ضوابطی که به تصویب مردم رسیده و مورد تایید امام(ره) نیز بوده است و حد نصاب‌های لازم برای پاسخگویی به خواست تاریخی ملت برای آزادی، استقلال و اخلاق وپیشرفت دارد، اینها اصول ماست. وی سپس با طرح این پرسش‌ها که " آیا ما نباید امروز از ظرفیت‌های ایران برای تامین مصالح خود و اثر گذاری در دنیا استفاده کنیم؟ آیا اصولگرایی این است که کاری کنیم تا بدون داشتن فایده،هزینه‌ها را افزایش دهیم؟"اظهار کرد: چه کسی می‌گوید باید در مقابل دشمن کوتاه آمد؟! صحبت بر سر این است که چگونه می‌توان دشمن را به حالت انفعال درآورد نه اینکه با یک سخن با موضع نسنجیده زمینه‌ای فراهم شود که دشمن فعال شود و فشارش را بیشتر کند. خاتمی افزود: باید اعتبار،حرمت و منزلت مردم را در دنیا زیاد کنیم، ما باید با تعامل با جهان با حفظ منافع و اصول تهدیدها را دفع کنیم، ملت همین‌ها را می‌خواهد و نیاز به نظر سنجی نیست، آن هم نظرسنجی که در تیپ‌های خاص می‌شود و با ذهنیت‌هایی که ایجاد می‌شود تازه نتایج آنها هم نشان داده است که گرایش قابل توجه قشرهای خاص ملت هم به همین مسائل است. رئیس بنیاد باران با هشدار نسبت به اینکه " متاسفانه عده‌ای در سطح جامعه می‌خواهند مردم را از جمهوری اسلامی و اصلاح امور مایوس کنند"، گفت: اگر آنها بیدار شوند و در کنار اکثریت جامعه به صحنه بیایند معلوم است نتیجه چه خواهد شد.وی تاکید کرد: در انتخابات آینده نباید این‌گونه القا شود که مصلحت این است، چه کسی بیاید و چه کسی نیاید. مصلحت این است که مردم تشخیص دهند،مصلحت این است که مردم راهی را انتخاب کنند که این مملکت به لحاظ اقتصادی،سیاسی،علمی و بین‌المللی جایگاه بالاتری داشته باشند. خاتمی اظهار کرد: مردم خیلی خوب می‌توانند وظیفه انقلابی و شرعی خود را تشخیص دهند، فقط باید زمینه را فراهم کنیم.اگر مردم اطمینان داشته باشند از رای آنها صیانت خواهد شد، ببینید چه انتخاباتی خواهد شد؛ درآن صورت هیچ کس نمی‌تواند به نتیجه آن اعتراض کند.

/ 0 نظر / 43 بازدید