کشکول 58اعصاب

ایست قلبی

آفتاب یزد: ایست قلبی در روزهای اوج آلودگی هوا ی تهران به حدود 2 برابر رسید

مدیر عامل سازمان بهشت زهرا گفت: بررسی آمار و ارقام این سازمان نشان می ‌دهد، تعداد متوفیان تهرانی بر اثر عارضه ایست قلبی در روزهای 1 تا 8 دی ماه سال جاری که تهران آلوده ترین ‌روزهای خود را از نظر هوا می گذراند نسبت به سال گذشته نزدیک به دو برابر افزایش داشته است.‌ رضائیان در گفتگو با مهر افزود: آمار متوفیان تهرانی در همین تاریخ در سال گذشته هزار و 104 نفر بوده که این آمار در ‌سال جاری به هزار و 332 نفر افزایش یافته که ایست قلبی در هر دو مورد مهمترین علت فوت شهروندان پایتخت ‌نشین بوده است.‌ بر اساس آمار اعلام شده از سوی سازمان بهشت زهرا، در سال گذشته تعداد متوفیان تهرانی که بر اثر عامل ایست قلبی ‌جان خود را از دست داده اند 136 نفر بوده که این رقم در سال جاری به 254 نفر رسیده است و این موضوع گویای ‌آن است که در سال جاری شهروندان تهرانی حدود دو برابر بیشتر از سال گذشته بر اثر ایست قلبی فوت کرده اند.‌ گفتنی است، خبرگزاری مهر در روز ششم دی ماه طبق آمار ارائه شده از سوی سازمان بهشت زهرا، تعداد فوت شهروندان تهرانی بر اثر بیماریهای قلبی و ریوی به دلیل آلودگی هوا را 549 نفر اعلا‌م کرده بود.11دی

یکشنبه,8 دی,1387 - شماره : 2532 

تاثیر داروی مسکن بر مردان سریعتر و بیشتر از زنان است    

پژوهشگران به تازگی دریافته‌اند که چرا تاثیر مسکن‌ها و داروهای کاهش دهنده درد در مردان سریعتر از زنان بروز می‌کند. ‌این محققان می‌گویند علت این تفاوت در بخش‌ میانی مغز مردان است. دانشمندان موسسه علوم اعصاب و مرکز علوم اعصاب رفتاری دانشگاه ایالتی جورجیا برای اولین بار مشخص کرده‌اند که چرا درمان با داروهای مسکن معمولا در زنان کمتر از مردان تاثیرگذار است. پژوهشگران دریافته‌اند که دلیل این تفاوت منطقه‌ای در وسط مغز موسوم به PAG است. محققان می‌گویند: مواد خواب آور افیونی از قبیل مرفین، پرمصرف ترین مواد تجویزی برای تسکین دردهای مداوم هستند، اما به نظر می‌رسد که تاثیر آرام بخش مرفین روی زنان به میزان قابل ملاحظه‌ای کمتر از مردان است. مرفین و مواد مشابه روی گیرنده‌های افیونی در ناحیه PAG تاثیر گذاشته و در نهایت به مغز دستور می‌دهند که واکنش‌دهی با سیگنال‌های درد را به سلول‌های عصبی متوقف کند و در نتیجه احساس درد کاهش پیدا می‌کند. عملکرد این گیرنده‌ها در زنان و مردان متفاوت است و این امر باعث می‌شود که داروهای آرام بخش روی مردان سریعتر و بهتر از زنان تاثیربگذارند.

پیری، خاطرات منفی را از ذهن پاک می‌کند!    

یک تحقیق علمی جدید نشان داده است که پیر شدن می‌تواند خاطرات منفی را از ذهن انسان پاک کند. پژوهشگران کانادایی تاکید کردند: اینکه سالمندان اغلب از تلخی‌های زندگی درسال‌های گذشته شکوه نمی‌کنند و تمایل دارند که گذشته خود را با عینک خوشبینی ببینند، یک علت علمی دارد.آنها خاطر نشان کردند: شواهد علمی نشان می‌دهد با بالا رفتن سن، خاطرات منفی از ذهن پاک می‌شوند. در این پژوهش، محققان دریافته‌اند که در افراد سالمند فعالیت مغز به گونه‌ای است که باعث می‌شود آنها نسبت به جوانان کمتر رویدادها و خاطرات منفی را به یاد بیاورند. در این پژوهش، شرکت کنندگان با استفاده از عکس‌هایی با مضامین احساسی و سیستم‌ تصویربرداری FMRI مورد مطالعه قرار گرفتند.

ضمیر ناخودآگاه به کمک نابینایان می آید    

نابینایانی که بخش مربوط به بینایی خود را در مغز از دست داده اند می توانند تا حدودی ببینند.بر اساس تحقیقات دانشمندان دانشگاه هاروارد، این گونه افراد با تمرین می توانند حسی ابتدایی از دیدن کسب کنند.البته تحقیقات نشان می دهد، این فرآیند شامل نابینایان مادرزاد ‌نمی شود. ‌این پژوهش نشان می دهد، مکانیسم دید در این افراد مانند ‌خفاش ها عمل می کند که با کمک سیگنال‌های مغناطیسی و صوتی جهت یابی کرده، اشیا را شناسایی و راه خود را می ‌یابند.محققان بر این باورند که این نوع دید اگر چه از وضوح کامل ‌برخوردار نیست، اما به افراد مبتلا به جراحات مغزی کمک می کند تا حرکات و رفت و آمد خود را مستقل از دیگران انجام دهند.

دختر 9 ساله هندی، جوان‌ترین مهندس مایکروسافت    

ام لاویناشری، دختر بچه ای 9 ساله از کشور هندوستان است که با ‌پشت سر گذاشتن موفقیت آمیز آزمون تخصصی ‌IT‌ شرکت مایکروسافت، عنوان جوان ترین مهندس IT‌ این ‌شرکت را به خود اختصاص داد. ‌به گزارش مهر، این دختر بچه از اهالی منطقه ای به نام تامیل نادو در هندوستان است که طی هفته اخیر موفق ‌شد آزمون مایکروسافت را پشت سر بگذارد. وی جوان‌ترین شخصی است که تا به حال موفق به پشت سر ‌گذاشتن چنین آزمونی شده است.‌ بر اســاس گــزارش PC world‌، آزمـون گـواهـی حـرفـه ای شـرکـت مایکروسافت، آزمونی است که مخصوص ‌متخصصان ‌IT‌ طراحی شده و آخرین رکورد ثبت شده در کسب این رتبه به کودک 10 ساله ای از ‌پاکستان اختصاص داشت.‌

مغز

کارگزاران:شاید باور کردنی نباشد اما به لطف دستاورد اخیر دانشمندان می‌توان تصاویری که هر فرد مشاهده می‌کند را توسط نرم‌افزار بازسازی کرد. نرم‌افزار شگفت‌انگیزی که برای انجام این کار به هیچ چیز جز اسکن کردن مغزتان نیاز ندارد.

در اوایل سال میلادی جاری بود که جک گالانت (J.Gallant) و همکارانش در دانشگاه برکلی کالیفرنیا به توانایی جالبی دست یافتند. آنها با استفاده از اسکن مغز افراد توانستند تعیین کنند که هر فرد در مواجهه با مجموعه‌ای از تصاویر، دقیقا به کدام عکس نگاه کرده است. محققان دانشگاه برکلی کالیفرنیا برای انجام این کار نرم‌افزاری ساختند که بتواند فعالیت مغز فرد مورد آزمایش به هنگام نگاه کردن به یک تصویر را با فعالیت‌های مغزی او که به هنگام تماشای مجموعه‌ای از تصاویر آموزشی ثبت شده بود، مقایسه کند.

سپس این نرم‌افزار با استفاده از اطلاعات به دست آمده از اسکن مغز فرد از میان مجموعه‌ای از تصاویری که قبلا دیده نشده، شبیه‌ترین تصویر را انتخاب کرد. اما یوکی یاسو کامیتانی (Y.Kamitani)، محقق آزمایشگاه‌های علوم اعصاب محاسباتی ATR در کیوتوی ژاپن، در تحقیقات اخیرش پا را از این هم فراتر گذاشته است: کامیتانی و گروهش در جریان این تحقیقات موفق شدند با استفاده از تصویری که توسط اسکنر MRI کارکردی از فعالیت‌های مغز گرفته شده بود، یک تصویر سیاه و سفید از آنچه فرد دیده بود را از بیخ بازسازی کنند. در واقع این نخستین تکنولوژی «خواندن مغز»، برای ایجاد چنین تصاویری به جای آن که آنها را از میان دریایی از تصاویر ممکن انتخاب و جدا کند، دقیقا عین تصویر را از اعماق مغزتان بیرون می‌کشد. کامیتانی در این‌باره می‌گوید «ما توانستیم تنها با استفاده از تجزیه و تحلیل سیگنال‌های مغز فرد که به هنگام تماشای تصویری تولید می‌شود، آن تصویر را بازسازی کنیم.» سدشکنی اخیر محققان ژاپنی به این معنی است که تکنولوژی خواندن مغز نه تنها دیگر به انتخاب از میان مجموعه‌ای از تصاویر موجود، محدود نیست بلکه بالقوه این توانایی را دارد که بدون آگاهی قبلی، هر آنچه شخص با خود می‌اندیشد را نیز بخواند و به تصویر بکشد.

کامیتانی کارش را با نشان دادن مجموعه‌ای از تصاویر به افراد آغاز کرد، مجموعه‌ای از مربع‌های سیاه و سفید که در جدولی با 10 ستون و 10 ردیف قرا گرفته بودند. در واقع افراد مورد آزمایش به تصویر سیاه سفیدی چشم دوخته بودند که از 100 پیکسل درست شده بود. مغز ناظران در حین تماشای مجموعه تصاویر مورد اسکن قرار گرفت. سپس نرم‌افزار ابداعی محققان ژاپنی الگوهایی را در فعالیت مغز ناظران پیدا کرد که متناظر بود با تعیین سیاه و به اصطلاح خاموش بودن پیکسل‌ها. در گام بعدی نرم‌افزار با استفاده از این اطلاعات توانست الگوی مشخصه فعالیت مغز برای هر پیکسل را بیابد. در مرحله بعد، شخص در دستگاه اسکنر قرار گرفت و به او تصاویر جدیدی نشان داده شد. اطلاعات اسکن مغز ناظر در این مرحله در اختیار نرم‌افزار قرار گرفت و نرم‌افزار توانست با مقایسه آنها با فهرست به دست آمده از اسکن پیشین، 100 پیکسل را به شکل جدولی 10 در 10 باز‌سازی کند. همانطور که می‌بینید کیفیت تصاویر بازسازی شده بسیار پایین و ابتدایی است. اما با این حال کلمه «
neuron» و برخی از اعداد و اشکالی که در واقع به ناظران نشان داده شده بود را می‌توان در تصاویر بازسازی شده مشاهده کرد. کامیتانی معتقد است با بهبود تکنولوژی MRI این امکان وجود دارد که یک تصویر را به پیکسل‌های بیشتری تقسیم کنیم و تصاویر با کیفیت‌تر و حتی رنگی نیز به دست آوریم. مرحله بعدی تحقیقات این است که امکان به تصویر کشیدن افکار فرد مورد بررسی قرار گیرد.

جان دیلن هاینس (
J.D.Haynes)، محقق انستیتو ماکس پلانک در این‌باره می‌گوید «با توجه به سدشکنی اخیر شاید تهیه نوار ویدئویی از خواب‌ها، رویاها و افکار افراد امکانپذیر باشد.» هاینس در ادامه به این مسئله اشاره می‌کند که دستیابی به این توانایی با توجه به امکان سوءاستفاده از آن، بحث‌های اخلاقی بسیار جدی را پیش خواهد کشید. یکی از بحث‌هایی که هاینس از آن حرف می‌زند «بازاریابی عصبی» است. در واقع منظور از بازاریابی عصبی این است که بازاریاب‌ها و شرکت‌های تبلیغاتی روزی بتوانند افکار و ذهنیات عابران را بخوانند و از آنها برای طراحی آگهی‌های‌شان استفاده کنند. هاینس در این‌باره می‌گوید «به‌طور مشخص نتایج تحقیقات اخیر به چنین چیزی منتهی نمی‌شود اما روح کلی حاکم بر ماجرا در راستای دستیابی به توانایی خواندن مغز افراد است و بعید نیست که چنین کاربردهایی نیز در کنار آن به وجود آیند.»

هاینس در ادامه افزود «اگر شما تکنیکی در اختیار دارید که توانایی خواندن افکار مردم را برایتان فراهم می‌کند، ما درباره نحوه و زمان استفاده از این تکنولوژی به راهبردهای اخلاقی شفاف‌تری نیاز خواهیم داشت. البته این ماجرا روی دیگری هم دارد: بسیاری از افراد از جمله آنهایی که دچار مشکلات گفتاری یا دیگر ناتوانی‌های جسمی هستند دل‌شان می‌خواهد که دیگران بتوانند ذهن‌شان را بخوانند. اما نباید از این تکنولوژی برای رسیدن به اهداف تجاری استفاده کرد.» کامیتانی نیز با تایید این نظر می‌گوید «اگر کیفیت تصاویر بازسازی شده بهبود یابد به این معنی است که دیگر هیچ‌کس حریم امنی حتی در اعماق ذهن و افکارش نیز نخواهد داشت. بنابراین چگونگی کاربرد این تکنولوژی باید به بحث گذاشته شود، بحثی که تنها به دانشمندان محدود نخواهد بود.» نتایج تحقیقات کامیتانی و همکارانش در شماره اخیر ژورنال Neuron منتشر شده است.
New Scientist, Dec. 12, 2008

 

/ 0 نظر / 29 بازدید