زمزم سیاست45

فتوای آیت‌الله موسوی‌اردبیلی درباره غزه

آیت‌الله موسوی‌اردبیلی با صدور بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن جنایات رژیم اشغالگر قدس از بی‌تفاوتی یا واکنش دیرهنگام برخی نهادهای عریض و طویل مدعی دفاع از حقوق بشر در برابر این جنایات ابراز شگفتی کرد. در بیانیه این مرجع تقلید آمده است: محاصره غزه و فاجعه انسانی در آن سرزمین ستمدیده میدانی برای مردمان آزاده جهان است تا کارآمدی و صداقت سازمان ملل و دیگر نهادهای بین‌المللی مدعی دفاع از حقوق بشر را بیازمایند. موسوی‌اردبیلی در این بیانیه خطاب به ملت اسلام و آن گروه از دولتمردان کشورهای اسلامی که رسم انسانیت و آموزه‌های شریعت را فراموش نکرده‌اند، آورده است: یاری بی‌پناهان غزه و دیگر مناطق سرزمین‌های اشغالی وظیفه شرعی و عقلی همه مسلمانان است و دستگیری از این مظلومان بر همه کسانی که می‌توانند برای رفع نیاز آنان اقدام کنند واجب کفایی است و هرکس به‌رغم توان، این تکلیف الهی را ترک کند عندالله معاقب و مواخذ است. وی افزود: مسلمانان در کشورهایی که دولت‌هایشان به این وظیفه قیام کرده‌اند، اعتماد و کمک می‌کنند و مومنانی که دولت‌هایشان از مهم رویگردان هستند خود به هر طریق ممکن به یاری مظلومان فلسطینی برخیزند. صرف وجوهات شرعیه اعم از زکات و سهم امام برای مصارف فوق بلااشکال و ان‌شاءالله ‌تعالی مجزی بلکه از بهترین طرق برائت ذمه از واجبات مالیه است.23آذرکارگزاران.

اطلاعیه سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی درباره غزه

در پی تشدید محاصره نوار غزه و احتمال وقوع یک فاجعه تمام‌عیار انسانی در این منطقه، سازمان مجاهدین اطلاعیه‌ای صادر کرد. در بخشی از این اطلاعیه آمده است: در حالی که بیش از یک سال از ایجاد محدودیت ارسال موادغذایی و سوختی به نوار غزه می‌‏گذرد و در این مدت، یک و نیم میلیون سکنه این منطقه با مشکلات جدی برای ادامه زندگی روبه‌رو هستند، در این میان آنچه که تاسف‌‏آورتر است، ناکارآمدی مجامع جهانی در اعمال اقدامی اساسی و ثمربخش برای جلوگیری از این امر و بی‌‏تفاوتی قدرت‌‏های جهانی و کشورهای منطقه نسبت به این موضوع است. اینک سران کشورهای عرب و اسلامی منطقه، با سکوت مرگبار خود، عملا در این جنایت دردآور شریک هستند و برخی کشورهای همسایه غزه مانند مصر که با بستن راه‌‏های ارسال کمک از کشور خود، در شکل‌‏گیری این فاجعه انسانی، عملا نقش شریک جرم را بازی می‌‏کنند، در پیشگاه تاریخ و انسانیت محکومیت ابدی را برای خود خریده‌‏اند.

برژینسکی:‌ ‌تل آویو قادر به رویارویی با تهران نیست     

مشاور اسبق امنیت ملی آمریکا در مصاحبه با یک روزنامه اسرائیلی ‌اعلام کرد که اسرائیل با اصرار به ‌کاخ سفید برای استفاده از گزینه نظامی علیه ایران، به روابط خود با واشنگتن ضربه می زند؛ تا حدی که ممکن ‌است روابط راهبردی تل آویو- واشنگتن را دچار فروپاشی کند.‌ ‌به گزارش مهر، "زبیگنیو برژینسکی" در ادامه مصاحبه خود با روزنامه هاآرتص گفت : توصیه ای ‌که به کابینه اسرائیل می‌کنم این است که به دنبال تشویق آمریکا برای حمله به ایران نباشد زیرا فکر نمی کنم ‌واشنگتن قصد انجام این کار را داشته باشد و اگر این اتفاق بیفتد عواقب آن مصیبت بار خواهد بود.‌‌ برژینسکی افزود : اصرار اسرائیل به آمریکا ‌برای استفاده از گزینه نظامی علیه ایران، اساسا برای روابــط تـل آویـو-واشـنـگـتـن خـوب نـیـسـت و پافشاری بر آن ‌رنجش‌ها و ناراحتی‌هایی را علیه اسرائیل به وجود خواهد آورد .20آذر

دزدبی چراغ فرهاد حکیم زاده درلندن، دزدان با چراغ آنانی بودند که در وقت اشغال عراق و سقوط دولت صدام اشیاء منحصر به فرد موزه ملی عراق را ربودند و بردند

چو دزدی بی چراغ آید... (نویسنده سیدعطاءالله مهاجرانی)ازلینک سیدعطاءالله

در داستان شهری و روستایی در دفتر سوم مثنوی، گویی مولانا از بی رسمی روستایی به تنگ آمده، می گوید:

آنچنان رو که همه زرق و شر است

از مسلمانان نهان اولی تر است!(مثنوی 1/601)

کاش می شد آن چنان رویی را از مسلمانان پنهان کرد! اگر در آن روزگار مولوی چنین آرزویی داشت؛ در روزگار ما که خبر مثل برق و باد ، آنی جهان را فرا می گیرد ممکن نیست. و گر نه من هم آرزو می کردم ای کاش نمی دیدیم که روزنامه ها و سایت های خبری از ایرانی ثروتمند و اهل پژوهشی سخن می گویند که سال ها با تیغ جراحی در" کتابخانه ملی انگلستان" در لندن و در کتابخانه" بدلین" در آکسفورد به جان کتاب های منحصر به فرد افتاده بود و در فاصله هفت سال( از 1998 تا 2005) از هر کتابی صفحه ای یا صفحاتی را می برید و می برد.

150 کتابی که توسط ایشان آسیب دیده و کاستی یافته شناسایی شده است. می گویند ارزش تقریبی ان صفحات و نقشه ها بیش از یک میلیون پوند است. از سوی دیگر می گویند آن چه را او ویران کرده است، به همه مردم تعلق داشته و جبران ناپذیرست.

به عنوان نمونه از سه کتاب به زبان های فرانسه و انگلیسی و آلمانی نامبرده اند:

کتاب تاریخ چین؛ به زبان فرانسه

کتاب میتریدات به زبان انگلیسی

کتاب هند شرقی و ایران صفوی، به زبان آلمانی

این کتاب ها درسده های شانزدهم و هفدهم میلادی منتشر شده است.

محاکمه متهم که البته اوراق سرقت شده را پلیس از توی خانه اش در منطقه گران قیمت نایتزبریج یافته است. ایشان اوراق مسروقه را در لا بلای کتاب های خود جاسازی کرده بوده است. باید منتظر ماند تا 16 ژانویه و جلسه محاکمه ایشان؛ اما پیداست فضا برای ایرانیان اهل فرهنگ و پژوهش تنگ شده است. وقتی کتاب منحصری را بخواهید. کتابدار با نگاهی که تا ژرفای وجود شما امتداد می یابد و می کاود، به زبان بی زبانی حرف می زند. این خسارت هنگفتی است که بر سر ایرانیان آوار شده است. حتی اگر تمام دارایی و کتابخانه فرهاد حکیم زاده مصادره شود، خسارت معنوی که ایشان به نام ایرانیان و ایران زده است جبران ناپذیر است. درست مثل صدمه ای که کتاب ها در زیر تیغ جراحی خورده اند.

ارسطو گفته است :" هر بی شرافتی دزدی نیست؛ اما هر دزدی بی شرف است!" دزدی در قلمرو فرهنگ ژرفای بیشتر و بدنامی افزونتری دارد. کاش ایشان اهل فرهنگ نبود و این متون را نمی شناخت! کاش می اندیشید که در این روزگار آن هم در لندن چنین کاری پنهان نمی ماند. کاش می اندیشید که میراث ایران و ایرانی آثار تاریخی و مادی تنها نیست. ارزش و اعتبار معنوی ایرانیان است که به تاریخ و فرهنگ آنان اعتلا و تلالو بخشیده است. این دزد بی چراغ است. دزدان با چراغ انانی بودند که در وقت اشغال عراق و سقوط دولت صدام اشیاء منحصر به فرد موزه ملی عراق را ربودند و بردند و مردم مظلوم و گیج و ویجی را که داشتند صندلی ها و کولر و میز می بردند را به عنوان ملتی بی فرهنگ از همه تلویزیون های دنیا نمایاندند

حج چندباره - خانوادگی اطرافیان رئیس‌جمهور

در حالی که احمدی‌نژاد تشرف مسوولان دولتی به حج تمتع برای بار دوم را ممنوع اعلام کرده، برخی از اطرافیان رئیس‌جمهور امسال برای دومین بار یا به همراه خانواده عازم سفر حج شدند. سایت الف با اعلام این خبر نوشت: فرم مانیفست پرواز شرکت هواپیمایی سعودی در روز 3 دسامبر امسال نشان می‌دهد، علی‌اکبر جوانفکر، رحیم مشایی به همراه همسر، مسعود زریبافان، کردان و... تعداد دیگری از نزدیکان رئیس‌جمهور عازم سفر حج شده‌اند که آقایان مشایی و جوانفکر سال گذشته نیز عازم حج شده بودند.

دلیل چرخش علی مطهری ازراست افراطی به راست عاقل

علی مطهری، نماینده تهران که هفته گذشته بر نامزدی علی‌اکبر ولایتی تاکید کرده بود، 20آذر در گفت‌وگویی در پاسخ به این پرسش که «چرا پس از اینکه به عنوان حامی دولت وارد مجلس شدید، از کاندیداتوری ولایتی حمایت می‌کنید؟»، گفته:‌ انتظاراتی که از آقای احمدی‌نژاد داشتیم، برآورده نشده است. پس بهتر است سراغ کسی برویم که از شرایط بهتری برخوردار است. وی تاکید کرده: باید عده‌ای بروند و ولایتی را به صحنه انتخابات بیاورند و اگر وی این احساس را کند که کسانی خواهان حضورش هستند، حتما قبول خواهد کرد.

ادب سیاسی سحابی وبی نزاکتی فرقه مصباحیه

مرتضی کاظمیان:سحابی؛ پررو یا بزرگوار؟ شیخ حمید رسایی [ازمریدان احمدی نژاد]از جمله افرادی است که در حال حاضر بر کرسی مجلس هشتم تکیه زده است. ایشان نماینده تهران و از طیف محافظه‌کار (اصولگرا) [شاخه افراطی]محسوب می‌شود. هفته گذشته، ایشان در وبلاگ خود، و در زیرنویس عکسی از حضور مهندس عزت‌الله سحابی در همایش روز مجلس _که به مناسبت 30 سال فعالیت مجلس شورای اسلامی برگزار شد_ نوشت: «سحابی هم آمده بود! اپوزیسیون هم به این پررویی»... شاید در چنین مواقعی، هیچ کاری بهتر از گذاشتن و گذشتن، نباشد؛ اما ذکر برخی نکات و ملاحظات برای جناب رسایی که ملبس به لباس بزرگانی چون طالقانی و مدرس است و در مجلس شورا حضور دارد، و نیز برای نسل جدیدی که چندان با مفاخر ملی خود آشنا نیست، ضروری به‌نظر می‌رسد. این‌چنین، شاید شأن «بزرگان» این دیار اندکی، محفوظ بماند و مفهوم کنش و مضمون اقدامات ایشان، اندکی تبیین شود؛ بلکه فهم گردد... آقای رسایی در مردادماه 1347 متولد شده است. در این سال، مهندس سحابی مردی 38 ساله بود که در رشته مکانیک از دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل شده بود. تا زمان تولد جناب رسایی، مهندس سحابی در تقویت فعالیت انجمن‌های اسلامی دانشجویان، انتشار مجله‌های «فروغ علم» و «گنج شایگان» (به‌عنوان سردبیر) و فعالیت در نهضت ملی شدن صنعت نفت، و بعدتر نهضت مقاومت ملی، فعال و موثر بوده است. رسایی هنوز مفهوم نظام سلطنتی را ندانسته بود (چون اساسا پا به هستی نگذاشته بود) که سحابی در سال‌های 1333 و 1334 بازداشت می‌شود.

سحابی بار دیگر در سال 1340 و بعدتر در 1341 بازداشت می‌شود. پس از تحمل سه ماه زندان انفرادی در پادگان عشرت‌آباد، به زندان قصر منتقل می‌گردد و تا آبان 1344 همراه با همرزمانش (از جمله زنده‌یادان مهندس مهدی بازرگان، آیت‌الله طالقانی، دکتر یدالله سحابی و...) زندان را تحمل می‌کند؛ و آنگاه به زندان برازجان تبعید می‌شود. تولد آقای رسایی همزمان است با اوج نبرد معروف کرامه و مبارزات فلسطینیان علیه سلطه‌جویی اسرائیل. سحابی که یک سال بیشتر از آزادی‌اش سپری نمی‌شود، پس از سخنرانی مشهور آیت‌الله طالقانی در حمایت از مردم مظلوم فلسطین، به جمع‌آوری کمک‌های مالی و ارسال آنها برای مبارزان فلسطینی، اقدام می‌کند. آقای رسایی کودکی سه ساله بود که سحابی بار دیگر در مهر 1350توسط ساواک بازداشت و به زندان اوین منتقل می‌گردد. سحابی از اوین به زندان عادل‌آباد شیراز فرستاده می‌شود. در مهر 1356 و در حالی که آقای رسایی دوران ابتدایی را می‌گذراند، سحابی به زندان قصر بازمی‌گردد و تا آبان 57 در آنجا محبوس می‌ماند. اجمالا، در هنگام پیروزی انقلاب، مهندس سحابی به اندازه سن جناب رسایی _تا آن مقطع_ حبس و بند و تبعید و زندان را برای «ایران» تحمل کرده بود. اواخر آبان 57، آیت‌الله مطهری پس از بازگشت از پاریس، خبر انتخاب سحابی را به عضویت در شورای انقلاب به او اطلاع می‌دهد.

به‌بیانی، شأن و کارویژه‌های سیاسی_اجتماعی و نقطه‌نظرات سحابی چنان برای تمامی نیروهای سیاسی مخالف رژیم پهلوی آشکار بود، که کسی در این انتخاب و شایستگی او برای عضویت در شورای انقلاب تردید نمی‌کرد؛ و البته از همین زاویه بود که رهبر فقید انقلاب، سحابی را مورد تایید قرار می‌دهد. سحابی افزون بر عضویت در شورای انقلاب، رئیس سازمان برنامه و بودجه و عضو دولت موقت مهندس بازرگان می‌شود، و بعدتر ریاست ستاد بسیج اقتصادی کشور در سال 59 را نیز برعهده می‌گیرد. آقای رسایی نماینده مجلس هشتم است؛ او از یاد برده- یا نمی‌داند- که سحابی افزون بر چنین سوابقی، در خرداد 1359 و با رأیی به‌مراتب بیش از جناب رسایی، پا به صحن مجلس اول، می‌نهد. کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با تلاش و سازماندهی سحابی تشکیل و ریاست آن نیز به وی سپرده می‌شود. سحابی پس از پایان دوران نمایندگی، فعالیت‌های انتقادی خود را در راستای تحقق منافع ملی و برای حرکت نظام سیاسی در مسیر آرمان‌های انقلاب 57 پی ‌می‌‌گیرد. برای کسی که قریب به چهار دهه از عمر خویش را برای ستیز با نظام استبدادی سپری کرده و در پی تحقق نظامی دموکراتیک و اخلاقی و مستقل و آباد و آزاد بوده، سخت است که اقدامات و سیاست‌های آتی، در تنافر با آن کوشش‌ها و آرمان‌ها _ و البته درجهتی مخالف با هزینه‌های انسانی فراوان آن_ صورت گیرد.

در همین راستا، سحابی پس از خروج از ساخت قدرت، نقد حکومت، کنش در جامعه مدنی و تقویت عرصه‌‌عمومی را بر‌می‌گزیند. تلاش‌های مهندس سحابی برای حرکت نظام جمهوری اسلامی در مسیر شعارهای انقلاب، در سه دهه اخیر و نیز فشارها و تضییقات و نامهربانی‌ها و محدودیت‌هایی که متحمل شده است، شهره‌تر از آن است که در این مختصر، نیاز به بازخوانی داشته باشد. اینک، صرف‌نظر از علل و انگیزه‌های موضوع، در اقدامی قابل تامل- از منظری درخور ستایش- هیات‌رئیسه مجلس هشتم، نمایندگان ادوار مختلف مجلس را به همایش 30 سال مجلس شورای اسلامی فرامی‌خواند. سحابی اقدام سیمای لاریجانی را در پخش تحریف‌شده و معنی‌دار «کنفرانس برلین» و وقایع مترتب بر آن (ازجمله برخورد قضایی با خود) را وامی‌نهد؛ پیشکسوتی و مجاهدت‌های خویش را در تکوین و تحقق و پیروزی انقلاب 57 از یاد می‌برد؛ طعن‌ها و تهدیدها و دروغ‌ها و تهمت‌ها و اتهام‌های متعددی را که در این سال‌ها از تریبون‌های رسمی متوجه وی شده است، فرومی‌گذارد؛ انتقادهای خود را به عملکرد مجلس هفتم و هشتم و... به پس ذهن می‌برد؛ دشنام‌ها و تحریف‌ها و نیشخندهای کسانی که سن فرزند او را دارند و برخی از ایشان اینک در موضع قدرت‌اند، بزرگوارانه، نادیده می‌گیرد؛ تحمل حبس و بند و سلول انفرادی را در نظامی که خود از پایه‌گذاران آن بوده است، برای مصالحی بزرگ‌تر و منافعی درازمدت‌تر و کلان‌تر، از یاد می‌برد؛ اینکه با وجود این همه تجربه و دانش و توان مدیریتی، کسی این روزها، مشورتی با او نمی‌کند و پرسشی حتی، برایش مهم نیست؛ و... و اینچنین به‌دعوت آقایان متولی مراسم پاسخ مثبت می‌دهد تا نشان دهد که «انقلاب57» و شکل‌گیری مجلس پس از سرنگونی نظام شاهنشاهی، واجد نقطه‌عزیمت‌هایی دیگر و قرائت‌ها و مبدعان و کوشندگانی متفاوت نیز بوده است؛ او در زمره روشنفکران متعهد و مسوولی است که «منافع ملی» را بر منافع فردی و قبیله‌ای و جناحی، اولویت می‌دهند. سحابی بزرگوارانه، خطوط حائل و فاصله را کنار می‌نهد تا نشان دهد که چاره کار مشکلات این دیار، گفت‌وگوی جمعی و مدارا و تسامح و صبوری و آزادمنشی است.

آزاده 78 ساله، با وجود بیماری و کهولت سن، عصا به‌دست می‌گیرد و راهی مجلس می‌شود. در گوشه‌ای از سالن، بدون هیچ تشریفات و تبلیغات خاصی می‌نشیند. می‌کوشد شأن مجلس را که از مشروطه تاکنون برایش خون‌ها ریخته شده است، پاس دارد؛ یاد مدرس و مصدق را زنده می‌کند. تحمل و بزرگ‌منشی و نجابت را بی‌هیچ فریاد و هیاهو و ادعایی، می‌آموزد (اگر آموزنده‌ای باشد و چشم بینایی...) او نه سهمی از قدرت می‌خواهد و نه حتی به‌عنوان پیشکسوت قریب‌به‌اتفاق حاضران در آن جلسه، نیازمند دقیقه‌ای سخنرانی و تذکر و توصیه و نصیحت به نمایندگان قدیم و جدید است؛ او حرف‌هایش را به‌قدر نیاز و به‌اندازه‌ای که تریبونی داشته، گفته است. تمامت‌خواهی اما باعث می‌شود که حتی حضور یک منتقد سیاسی و مخالف ملتزم به قانون، آن هم به‌عنوان یک میهمان در یک جلسه متکثر، برتابیده نشود. چنین قرائتی، مضمون انقلاب اسلامی 57 را به گفتمان یک جناح سیاسی تقلیل می‌دهد؛ چنین رویکردی همچنین خواست‌های مردم را در آن تحول سیاسی-اجتماعی منحصربه‌فرد، به برنامه‌ها و دیدگاه‌ها و پروژه‌های یک جریان، تنزل می‌دهد. آقای رسایی در وبلاگ خود، «راه‌اندازی دفتر جریان‌شناسی تاریخ معاصر» را از جمله اقدامات خویش برمی‌شمارد. آیا نگاهی که تنگ‌نظرانه، حضور منتقدی را به‌عنوان یک ناظر، در جلسه‌ای عمومی، برنمی‌تابد، توانایی ارزیابی و بررسی علمی، بی‌طرفانه و منصفانه جریان‌های سیاسی را داراست؟

مستقل از دیدگاه‌های سیاسی- ایدئولوژیک جناب رسایی، کاش ایشان و همفکرانش، با مدارایی بیشتر و از دریچه رعایت حداکثری ملاحظات معطوف به تحقق منافع ملی، بیندیشد و عمل کند؛ و ای‌کاش نظر به لباسی که به ‌آن ملبس است، مضمون و تاکیدات پیام وحی و رفتار پیشوایان دینی و توصیه‌های مصرح ایشان را _از جمله در نهج‌البلاغه_ در خصوص چگونگی مواجهه و تعامل با پیشکسوتان و موسپیدان و شهروندان مخالف و منتقد، مورد تأسی قرار دهد. آقای رسایی فراموش کرده که مجلس، «خانه ملت» است و زمانی نه‌چندان دور، عزت‌الله سحابی نه‌تنها یکی از نمایندگان این مجلس، که از مهم‌ترین کوشندگان برای تشکیل آن بوده است. اپوزیسیونی چون سحابی‌ها برای هر نظام سیاسی، یک موهبت و شانس تاریخی است؛ چنین اپوزیسیونی، نه آنگونه که آقای رسایی معتقد است، «پررو»، که بس بزرگوار و نجیب و آزاده است. تاریخ و گذشت زمان نشان خواهد داد که چنین قدرناشناسی‌هایی واجد چه هزینه‌ها و پیامدهای تلخ و ناگواری خواهد بود.

با جهل مبارزه کند

آیت‌الله مصطفی محقق داماد در سخنانی در گردهمایی سراسری حزب کارگزاران بر اولویت معرفت تاکید کرد و گفت: اولین قدم سازندگی، بالا بردن سطح معرفت ملت است. این پژوهشگر مسائل فقهی و دینی با طرح این پرسش که « شما می‌گویید سازندگی چه چیزی است؟» افزود: اگر از سازندگی منظور تنها ساختن ساختمان و اموری از این قبیل باشد خوب است، اما اولین قدم در سازندگی، بالا بردن سطح معرفت ملت است. وی تاکید کرد: با جهل مبارزه کنید. چرا نگران جهل نیستید؟ چطور می‌توانیم مدعی سازندگی باشیم، اما در کنارمان مردم از جهل بسوزند؟ محقق داماد افزود: باید از 30 سال قبل ببینیم که چه‌قدر در قانون‌گرایی رشد داشتیم، نه اینکه تنها به قانونگذاری توجه کنیم. ‌ای کاش به جای این همه خدمات، دل‌نگرانی ما این بود که همه مردم بسیج شوند تا قانونگرا شوند و به قانون احترام بگذارند؛ چرا که اگر درک مردم بالا رود و قانون‌گرا شوند، همه چیز حل می‌شود؛ البته این امر مبتنی بر معرفت است. وی تاکید کرد:‌ نباید قانون‌شکنی ارزش شود. زمان را از دست ندهید؛ چرا که در غیر این صورت هیچ چیز دست ما را نمی‌گیرد. محقق داماد ادامه داد: شما گروه سازندگی ملت هستید. شما باید مفهوم سازندگی را مقابل عمل صالح قرار دهید و عمل صالح باید مبتنی بر معرفت قلبی باشد. برای خود مربی اخلاق انتخاب و کتاب‌های اخلاقی بخوانید؛ چرا که همه باید برای ایجاد معرفت در درون جامعه بسیج شوند.

ضررترلیاردی تبدیل ارزبه طلا ودلاربه یورو

ازسرمقاله 18آذرآفتاب یزد:

سیاستمدارانی که مردم را فراموش‌کار می‌دانند هر گاه لازم باشد یک بحث سیاسی را با طرح ادعاهای گوناگون در خصوص موفقیت‌های خویش یا از راه اتهام افکنی‌های مبهم نسبت به رقیب آغاز می‌کنند؛ بدون آنکه به آینده این برخورد سیاسی بیندیشند. ...

دو سال و چند ماه قبل، از درون شورای اصولگرای شهر تهران خبری به بیرون درز کرد که نشان می‌داد سیصد و پنجاه میلیارد تومان از هزینه‌های شهرداری تهران، فاقد سند بوده است. این خبر به سرعت در سراسر کشور پخش شد و نمایندگانی در مجلس اصولگرا، تلاش کردند از این اقدام بی‌سابقه، رمزگشایی کنند. آنها طرح تحقیق و تفحص از شهرداری تهران را مطرح نمودند اما ظاهراً بسیاری از اصولگرایان تصور می‌کردند که »فراموش‌کاری مردم« به آنها کمک خواهد کرد تا این موضوع قبل از رفع ابهام‌ها به فراموشی سپرده شود. به هر حال با همین توهّم، مجلس هفتم به پایان رسید قبل از آنکه با روشن‌گری در این مسئله، شائبه‌های ایجاد شده نسبت به بعضی مدیران برطرف یا در صورت احراز تخلف، متخلفان به مردم معرفی شوند.

اکنون در ماههای آغازین از فعالیت مجلس هشتم بار دیگر موضوعی مطرح شده است که اهمیت اقتصادی و سیاسی آن، دهها بار مهم‌تر از موضوع 350 میلیارد تومان هزینه فاقد سند است. این موضوع -که نخستین بار توسط مشاور ارشد رئیس جمهور مطرح و سپس تلاش شد که به نحوی رفع و رجوع شود- مرتبط با تبدیل ذخایر ارزی کشور به طلا بود. خبرگزاری اصولگرای فارس روز 23 ‌آبان اظهارات مجتبی ثمره‌هاشمی را منتشر نمود که در بخشی از آن آمده بود:»با تدابیر شایسته ریاست جمهوری، در حال حاضر ذخایر پولی کشور به طلا تبدیل شد تا در آینده با مشکل چندانی مواجه نشویم«* یک روز بعد، این تعدیل در خبر ایجاد شد که »ذخایر ارزی کشور به طلا و ارزهای معتبر تبدیل شده است.« البته این تعدیل نتوانست برخی خبرنگاران سمج را قانع کند و نهایتاً در تاریخ ششم آذر ماه خبرگزاری »ایلنا« خبری منتشر نمود که نشان می‌داد »دلار در زمان ارزانی با طلای گران معاوضه شده است«. البته با گذشت حدود دو هفته از انتشار این خبر توسط خبرگزاری ایلنا، مسئولان دولتی هنوز برای تکذیب یا تصحیح این خبر نگران کننده، گامی برنداشته‌اند اما هفته گذشته در گفتگوی تلویزیونی دکتر احمدی‌نژاد، بخشی از این موضوع مورد پرسش قرار گرفت. رئیس جمهور با جزئی خواندن زیان ناشی از تبدیل ذخایر ارزی کشور از دلار به یورو، این اقدام دولت را موجب ضربه زدن به دلار و جلوگیری از تقویت دشمن اصلی ایران دانست. متاسفانه اطلاعات دقیقی در دست نیست تا نشان دهد این »زیان جزئی« چقدر است و نشانه »ضربه دیدن دلار« در اثر این اقدام ایران چیست. زیرا آنچه که مردم مشاهده می‌کنند افزایش ده درصدی قیمت دلار در برابر ریال ایران در ماههای اخیر است. البته انتظار می‌رفت پس از افشای موضوع در سخنرانی مشاور اصولگرای رئیس جمهور و انعکاس آن توسط خبرگزاری اصولگرا، مجلس اصولگرا دست به کار شود و برای آشکارسازی ابعاد این مسأله و آگاه نمودن مردم نسبت به دستاوردها و پیامدهای تدبیر رئیس جمهور، تلاش کند.

این موضوع به تنهایی آنقدر اهمیت دارد تا ابعاد آن برای مردم آشکار گردد اما رسیدگی به آن از یک زاویه دیگر نیز می‌تواند کارساز باشد.در سه سال گذشته دولت نهم گاه تصمیماتی گرفته که قبلاً سابقه نداشته و مخالفت‌های شدیدی را در جناح‌های مختلف برانگیخته است. همین تصمیمات، معمولاً مجلس را به قانون‌گذاری در حوزه‌هایی وادار ساخته است که پیش از آن، در حوزه دستگاههای اجرایی بود. البته قانون‌گذاری مجلس، هم موجب اتلاف وقت مجلس می‌شد و هم اعتراض و مقاومت شدید دولتی‌ها را به دنبال داشت. اما اکنون با گذشت بیش از سه سال از عمر دولت نهم، دلایل نمایندگان برای ورود به عرصه قانون‌گذاری، قابل‌قبول‌تر و مخالفت مسئولان اجرایی، غیرموجه‌تر به نظر می‌رسد. به عبارت دیگر اتکای برنامه‌ریزی‌ها و تصمیم‌گیری‌های دولت نهم به حلقه کارشناسی نزدیک به رئیس‌جمهور و خودداری از پذیرش نظرات سایر قوا و دستگاه‌ها ، هم‌اکنون بسیاری از افراد را قانع کرده است که جلوگیری از برخی تصمیم‌گیری‌ها و اقدامات بدیع دولت، جز با دخالت موثر مجلس و محدودسازی دولت از راه قانونگذاری، امکان‌پذیر نیست. نمونه اخیر و ادعاهای مطرح شده در خصوص زیان ناشی از تبدیل ذخایر ارزی کشور نیز صحت دیدگاه کسانی را آشکار می‌سازد که »دخالت حداکثری مجلس« را توصیه می‌کنند.

البته ورود مجلس به بحث و رسیدگی به زوایای پنهان مانده برخی تصمیمات دولت، می‌تواند نتیجه دیگری برخلاف برداشت نگارنده داشته باشد و نهایتا بر هوشمندی فوق‌العاده رئیس‌جمهور و مدبرانه بودن تصمیمات او صحه بگذارد. اما کنار کشیدن مجلس تنها باعث خواهد شد که ادعاهای زیان چندمیلیارد دلاری کشور به خاطر تبدیل ذخایر ارزی نیز در کنار ابهامات مربوط به هزینه‌های فاقد سند، در ذهن بسیاری از هموطنان بایگانی شود. عدم رسیدگی مجلس به این موضوع همچنین می‌تواند از دو مجلس اصولگرا دو خاطره میلیاردی در اذهان باقی بگذارد؛ درحالی که تصمیم‌گیری و اجرا، توسط دیگران انجام شده و مسئولیت ناکامی یا موفقیت‌ها نیز به عهده دیگران می‌باشد.

تفاوت اسلام امام خمینی بااسلام فرقه مصباحیه درنقدقوه قضائیه

افزایش جنایت؛همه ما مقصریم!(آفتاب یزد23آذر)

...با تسلط اصولگرایان بر مجلس هفتم و دولت نهم، این بار نوبت به رسانه های وابسته به آن جناح - از جمله برخی روزنامه های وابسته به بیت المال - رسید که با حمایت افراطی از مجلس و دولت محبوب خویش، در مسائل اختلافی جانب دولت و مجلس را بگیرند و حملات سنگین را متوجه قوه قضائیه نمایند. در این دوره، احساس قدرت بعضی مطبوعات و مصونیتی[آپارتاید] که اخیرا یکی از مشاوران رئیس قوه قضائیه - علی یونسی - به آن اشاره کرد، باعث شد که آنها با آزاد

/ 0 نظر / 14 بازدید