کشکول50 جنون(2)

پیغمبر: وحی شدبه موسی علیه السلام غذایت را با نمک شروع کن وبا نمک به پایان بر 70درد  را درمان میکند که «اَهوَنُهَاالجنون» آسانترینش جنون است...

آفتاب یزد25آذر87:پدر خانواده، همسرش را کشت و فرزندش را خفه کرد    

 به دنبال بروز مشاجره و درگیری بین یک زن و شوهر در کاشان، مرد عصبانی همسرش را با وارد آوردن ضربات سنگین به قتل رساند و سپس فرزند 12 ساله‌اش را با فشار دست خفه کرده و به حالت اغما‌ برد. به گزارش فارس، مرد 37 ساله‌ که پس از دستگیری توسط مأموران پلیس خود را دچار اختلال روانی معرفی می‌کرد، گفت :‌ 15سال پیش ازدواج کرد‌م و با ‌همسرم مکررا بر سر مسائل مــخــتــلــف درگــیـری داشـتـیم، در روزحادثه نتوانستم خودم را کنترل کنم و با او به بگو مگو پرداختم، ناگهان مشاجره ما به نزاع مبدل شد‌ و به او حمله کردم و ضربات محکمی به سرش وارد ساختم و متعاقباً در همان حالت فرزند 12 ساله‌ام را نیز که به شدت گریه می‌کرد با دستانم خفه کردم که او نیز بعد از دقایقی جان سپرد. به گزارش پایگاه خبررسانی عبرت به نقل از دادگستری اصفهان، این فرد ادعا می‌کند بیمار روانی است . دادستان عمومی و انقلاب کاشان در این زمینه گفت: پرونده متشکله در این زمینه در جریان رسیدگی است و ما نیز در حال تحقیق و کنکاش در این زمینه هستیم. وی تصریح کرد: متهم‌ منکر انجام این جنایات شده است. دادستان کاشان ادامه داد: قرائن و نـظـریـات کـارشـنـاسـان پـزشکی حکایت از مشاجره و درگیری طرفین و بحث‌های قبل از قتل دارد و احتمالاً در وقوع آن مؤثر بوده است. این مرد قاتل مدعی است که فردی از بیرون خانه وارد شده و اعضای خانواده وی را به قتل رسانده و گریخته است. تحقیقات در این زمینه ادامه دارد

قتل نوجوان 16 ساله به دست پدرش‌    

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان آذربایجان شرقی گفت: پدری در میانه برای تنبیه فرزند ‌خود با پرتاب چاقو او را به قتل رساند.‌فرامرزی افزود: به دنبال تماس تلفنی از اورژانس بیمارستان امام (ره) شهرستان میانه مبنی بر انتقال ‌فردی مجروح به وسیله چاقو، عوامل کلانتری 11 این شهرستان بلافاصله به محل مورد نظر اعزام ‌شدند. به گزارش فارس ، ‌وی اضافه کرد: پس از بررسی و تحقیقات پلیسی، مشخص شد که فرد مجروح به نام " علیرضا" 16 ساله اهل میانه بعد از انتقال به اورژانس به علت شدت جراحات وارده فوت ‌کرده است. ‌فرامرزی خاطرنشان کرد: به دنبال آن برای روشن شدن دلیل فوت نامبرده، موضوع از طریق عوامل کلانتری، پلیس آگاهی و دادستانی تحت بررسی قرار گرفته و مشخص شد که مقتول توسط پدرش به نام "محرم" 51 ساله به قتل رسیده است. وی اظهار کرد: با تلاش عوامل انتظامی شهرستان، قاتل بلافاصله در کمترین زمان ممکن دستگیر و در ‌تحقیقات به قتل فرزندش اعتراف کرد و گفت: در منزل خود به دنبال تنبیه فرزندم، چاقو را به سمت وی ‌پرتاب کردم که چاقو به سینه‌اش خورد.26آذر

16آذر،قتل برادر زن در جشن عروسی وبنزین به کودک 5ساله ریختن

یک مرد مست که برادر زنش را در جنوب کشور با ضربه‌های چاقو کشت و ‌جـشن‌ ‌عروسی را به عزا تبدیل کرد در بازجویی ، لب به اعتراف گشود.‌به گزارش‌ ایسکانیوز، ماموران انتظامی پاسگاه "احمدی" شهرستان "حاجی‌‌آباد" ‌هرمزگان وقتی باخبر شـدنـد دعـوای سـه مـرد جـوان در جـشن عروسی به جنایت کشیده است‌ ‌بازپرس ‌کشیک را در جریان ماجرا قرار دادند. ‌سپس این مقام قضایی و افسران اداره‌ ‌آگاهی به محدوده روستای "بنگوت" رفتند و با دیدن جنازه کاردآجین "محمد" 31 ساله و‌ ‌بدن نیمه جان دوستش "موسی" رسیدگی به پرونده را آغاز کردند. ‌شواهد نشان می داد‌ "‌امیر" 29 سـالـه در جــشــــن عـــروســـی بـــه دنـبــال اخـتــلاف خانوادگی با همسرش به مشاجره‌ ‌پرداخت کــه بـرادر او (مـحـمـد) پـس از مـداخـلـه و طرفداری از خواهرش، قربانی جنایت مـسـتــانـه‌ ‌شـد. ‌تـجـسـس کـارآگـاهـان بـرای دستگیری جانی ادامه داشت تا اینکه چند ساعت بعد "امیر‌" ‌ردیابی شد و خود ‌را در حلقه تنگ مجریان قانون دید. او که راه فرار را بسته می دید‌ ‌دختر پنج ساله اش به نام "ملیکا" را ‌گروگان گرفت، به رویش بنزین ریخت، چاقو زیر‌ ‌گلویش گذاشت و تهدید به مرگ کرد. ‌در آن لحظه‌های دلهره آور ، پلیس با شیوه های‌ ‌روانکاوانه ، مجرم را از محل آلوده به بنزین دور کرد اما "امیر" در یک لحظه ، ملیکا‌ ‌کوچولو را روی موتورسیکلت انداخت و گریخت. ‌بدین ترتیب تعقیب و گریز نفسگیر شـروع‌ ‌شد و مرد عصیانگر پس از طی مسافتی تعادل خود را از دست ‌داد که موتورش چپ شد و به‌ ‌زمین خورد.او که به شدت کلافه شده بود در اقدامی بی رحمانه ، دخـتـرش را ‌بـه زمــیــن‌ ‌کــوبــیـد و سـرانجام بازداشت شد. ماموران بلافاصله "ملیکا" را که بر اثر ضربه مغزی‌ ‌به کما رفته بود به یک بـیـمـارسـتـانـی در بـنـدرعـبـاس‌ بردند و به بازجویی از "امیر‌" ‌پرداختند. او اعتراف کرد : به خاطر اختلاف خانوادگی با برادر زنم درگیر شدم و ‌من که‌ ‌مست بودم با چاقو به جان "محمد" و "موسی" افـتـــادم امـــا نــمـــی خـــواسـتــم هــیـــچ‌کـــس را‌ بـکـشـم.گـفتنی است، تلاش پزشکان برای نجات "ملیکا" از مرگ ادامه‌ ‌دارد و پدرش با ‌صـــدور قـــرار بـــازداشــت مــوقــت، زنــدانــی شده است.

بهداشت اعصاب وروان

قبلادرپست ماجوانان مجردچه کنیم صیغه کنیم!صیغه شویم برخی اصول بهداشت اعصاب راآوردیم آنرامرورکنیم سپس اصول بهداشت روان ازیک پایگاه رابنگریم:

پیغمبر:تنیدگی(فشارعصبی)ریشه بیماریهاست.

پیغمبر:«محبوبترین شمانزدمن خوش رو[نامساوی عصبی]ترین شماست»

فاطمه زهراسلام الله علیها:«پاداش خوش روئی بهشت است.»

اوج بهداشت روانی،این است که انسان خوشروباشد[بتواندبخندد]

کسی خوش رواست (میتواندبخندد)که1ابتداوانتهای غذایش نمک(پیغمبر:وحی شدبه موسی علیه السلام) بخورد2هرروزغذای حاوی ویتامین ب وث (امام رضا:روغن زیتون خام اعصاب راقوی میکند/امام صادق:پیازاعصاب راقوی میکند/پیغمبر:مویزاعصاب راقوی میکندویحسن الخلق"وانسان راخوش رومی نماید) بخورد3مطابق طبعش (سردبلغمی غذاهای گرم صفراوی)غذابخورد4براساس نیازبدنش غذا(پروتئین15چربی30هیدروکربات55درصد/پیغمبر:درخانه ای که خرما نیست اهلش گرسنه اند)بخورد5متنوع (امام علی :دومرتبه پشت سرهم یک غذانخورید/امام صادق:یک روزشیر،یک روزگوشت،یک روزغذای دیگرمیل نمائید) غذا بخورد6هرگزصبحانه لبنیات"شیروپنیر"(امام صادق:لبنیات صبح دردبی درمان است)نخورد7هرشب شام (امام صادق:اصل خراب البدن ترک العشاء«علت بیماری بدن شام نخوردن است» بخورد8ازغذاهای دارای موادشیمیائی (مثل قندوشکروهرچه درآن شکربکاررفته ،شبیه نوشابه ومربا،ساندیس،سنیچ،...سوسیس وکالباس وهمبرگر،کنسرو،موز،چیپش،...)نخورد 9غرائزش (گرسنگی،تشنگی،خواب،مادری،جنسی)راارضاءنماید.

بطورکلی کسی خوشرواست که کم خون نباشد،ویتامین ب وکلسیم بدنش کم نباشددرحال حاضرطبق آمارارائه شده وزارت بهداشت 58000000نفرمبتلابه کمبودآنها می باشیم یعنی خوشرونیستیم.

براساس پژوهشهای روان شناسی ؛ شیرین ترین ایام زندگی یک زن دوران بارداری اوست،بی خوابی عامل فشارعصبی است، گرسنگی وتشنگی سبب پرخاشگری است عدم ارضاءغریزه جنسی سبب انفجارعصبی وفروپاشی اجتماعی است

واین هم بهداشت روان لوکس،ازپایگاه زیر:

بهداشت روان

http://www.bpdanesh.ir/detailnews.asp?id=6405

بیماری های روانی از بدو پیدایش بشر وجود داشته و هیچ فردی، از هیچ طبقه اقتصادی ـ اجتماعی خاصی، در مقابل آن ها مصونیت نداشته و خطری است که بشر را مرتبا تهدید می‌کند. خوشبختانه نهضت بهداشت روانی در نیم ..

مقدمه - بیماری های روانی از بدو پیدایش بشر وجود داشته و هیچ فردی، از هیچ طبقه اقتصادی ـ اجتماعی خاصی، در مقابل آن ها مصونیت نداشته و خطری است که بشر را مرتبا تهدید می‌کند. خوشبختانه نهضت بهداشت روانی در نیم قرن اخیر، افکار غلط و خرافات در مورد این بیماری ها را کنار گذاشته و نشان داده که اوّلا بیماری های روانی، قابل پیشگیری بوده و ثانیا در صورتی‌که مانند سایر بیماری ها به موقع تشخیص داده و تحت درمان قرار گیرند به همان نسبت از مزمن شدن و عوارض آن ها کاسته خواهد شد. در راستای همین ایده, بهداشت روانی که جزئی از بهداشت عمومی محسوب می شود به پیگیری موارد زیر می پردازد:

افزایش سطح بهداشت روانی از طریق ارتقاء آگاهی های جامعه درمورد بیماری های روانی

شناسایی و تشخیص زودرس اختلالات روانی و درمان آن ها

پیشگیری از عوارض و عود بیماری و توانبخشی بیماران

پیشگیری از بروز بیماری های روانی از طریق پیشگیری و درمان بیماری های جسمی

تاریخچه - در حقیقت بهداشت روان را می‌توان یکی از قدیمی ترین موضوعات به شمار آورد. زیرا بیماری های روانی از زمان های قدیم وجود داشته, بطوریکه  بقراط در حدود 400 سال قبل از میلاد عقیده داشته که بیماران روانی را مانند بیماری جسمی باید درمان کرد. تقریبا از سال 1930 یعنی بعد از تشکیل اوّلین کنگره بین المللی بهداشت روان بود که این رشته بصورت جزئی از علوم پزشکی درآمد و سازمان های روانپزشکی و مراکز پیشگیری در کشورهای مترقی یکی بعد از دیگری فعالیت خود را شروع کردند.

در سال 1930 اوّلین کنگره بین المللی بهداشت روان با شرکت نمایندگان پنجاه کشور در واشنگتن تشکیل شد و مشکلات روانی کشورها و مسائلی از قبیل تاسیس بیمارستان ها, مراکز درمان سرپائی, مراکز کودکان عقب مانده ذهنی و نظایر آن مورد مطالعه قرار گرفت. ولی در 18 سال بعد یعنی در سال 1948 در سومین کنگره بین المللی بهداشت روان که در لندن تشکیل شد اساس فدراسیون جهانی بهداشت روان بنیان گذاری شد و در همان سال این فدراسیون به عضویت رسمی سازمان یونسکو و سازمان بهداشت جهانی درآمد بطوریکه سازمان جهانی بهداشت در ژنو نقش رهبری رسمی فدراسیون جهانی بهداشت روان را به عهده گرفت. از آن تاریخ به بعد هر سال یک جلسه بین المللی و هر چهار سال یکبار کنگره جهانی تشکیل شده و می شود. در نتیجه تلاش و کوشش های پیگیر روز 18 فروردین مطابق با هفتم آوریل روز جهانی بهداشت اعلام گردیده در سراسر جهان مسائل بهداشتی کشورها مورد بررسی قرار می‌گیرد. از مسئولین بهداشتی کشورهای مختلف خواسته شده تا برنامه های بهداشت روانی را جزء برنامه های بهداشت عمومی قرار دهند.

در کشور ایران نیز علیرغم آنکه از زمان محمدبن زکریای رازی و بعد, ابوعلی سینا به بیماران روانی (دیوانگان آن زمان) توجه داشته و برای آنها از دستورات مختلف داروئی و روش های گوناگونی همچون تلقین استفاده می‌کردند, ولی بطور رسمی در سال 1336 برنامه های روانشناسی و بهداشت روان از رادیوی ایران آغاز شد و در سال 1338 اداره بهداشت روانی در اداره کلّ بهداشت وزارت بهداری وقت، تشکیل گردید. اگرچه از سال 1319 تدریس بیماری های روانپزشکی دانشگاه تهران آغاز شده بود با قبول استراتژی P.H.C توسط جمهوری اسلامی ایران و ایجاد شبکه های بهداشتی درمانی, در کشور, موضوع بهداشت روان به منزله جزء نهم خدمات اوّلیه بهداشتی پذیرفته شد و در حال حاضر نیز از موضوعات بسیار ضروری در کشور, مورد توجه قرار دارد.

تعریف بهداشت روان - بهداشت روان علمی است برای بهتر زیستن و رفاه اجتماعی که تمام زوایای زندگی از اوّلین لحظات حیات جنینی تا مرگ اعم از زندگی داخل رحمی, نوزادی, کودکی تا نوجوانی, بزرگسالی و پیری را در بر می‌گیرد. بهداشت روان، دانش و هنری است که به افراد کمک می‌کند تا با ایجاد روش هایی صحیح از لحاظ روانی و عاطفی بتوانند با محیط خود سازگاری نموده و راه حل های مطلوب تری را برای حل مشکلاتشان انتخاب نمایند.

تعریف سازمان جهانی  - بهداشت روان، عبارتست از: قابلیت ارتباط موزون و هماهنگ با دیگران, تغییر و اصلاح محیط فردی و اجتماعی و حل تضادها و تمایلات شخصی به طور منطقی, عادلانه و مناسب. نتیجه آنکه مفهوم بهداشت روانی عبارت خواهد بود از تامین رشد و سلامت روانی فردی و اجتماعی، پیشگیری از ابتلاء به اختلال روانی, درمان مناسب و بازتوانی آن.

ویژگی های افرادی که از نظر روانی سالم هستند

این افرادنسبت به خود آرامش دارندیعنی به طور نسبتا معقولی احساس امنیت و کفایت دارند

توانائی های خود را در حد واقعی خود ارزیابی می‌کنند, نه بیشتر و نه کمتر

به خود احترام می‌گذراند (Self- respect) و کمبودهای خود را می پذیرند

به حقوق دیگران احترام می گذارند

می‌توانند به دیگران علاقمند شوند و آن ها را دوست بدارند

می‌توانند احترام و دوستی دیگران را جلب کنند

می‌توانند نیازهای زندگی خود را برآورده سازند و برای دشواری هایی که زندگی آنها پیش می اید راه حلّی پیدا کنند. آنها قادرند خود بیندیشند و تصمیم بگیرند

قادرند مسئولیت های روزمرة خود را با برگزیدن اهداف معقول پیش ببرند

تحت تاثیر عواطف, ترس, خشم, عشق یا گناه خود بطوری قرار نمی‌گیرند که زندگیشان پریشان شود.

چند نشانه هشدار دهنده برای ضعف روانی

احساس نگرانی دائمی

ناشادی دائمی به علل ناموجّه

از دست دادن آسان تعادل روانی در بیشتر اوقات

بی خوابی مکرر

افسردگی و سرخوشی متناوب بصورت ناتوان کننده

احساس بی علاقگی و تنفّر دائمی نسبت به مردم

آشفتگی زندگی

عدم تحمل دائمی فرزندان

همواره خشمگین و بعد دچار پشیمانی شدن

ترس بی جهت  دائمی

دائما حق را به جانب خود دادن و دیگران را ناحق شمردن

احساس درد و شکایت های بی شمار بدنی که علّتی برای آن پیدا نمی شود.

به عقیده دکتر منینگر اگر شخصی وجود یکی از علائم فوق را در خود قطعی بداند باید به او کمک شود.

جمعیت های آسیب پذیر (High Risk) در بهداشت روان

گرچه بهداشت روان به مفهوم گفته شده, خود را در برابر تمام بیماران و همه افراد سالم متعهد می‌بیند اما گروه ها و جمعیت هایی نیازمندی بیشتری داشته و آسیب پذیری زیادتری از نظر بهداشت روان دارند. این افراد عبارتند از: بیماران و معلولین روانی, عقب ماندگان ذهنی, بیماران صرعی, سالمندان, معتادان, بیکاران, نیازمندان اقتصادی, کودکان و نوجوانان, زنان باردار, جدا شده و داغدیده, افراد بی سرپرست, زندانیان . . . و مهاجران.

اهمیت بهداشت روان

پیشرفت صنعت و تکنولوژی, قدرت و ثروت را افزایش داده ولی امکان زندگی با آرامش و صلح و اطمینان را از انسان سلب کرده و در حقیقت "کیفیت فدای کمیت" شده و اعتدال و تناسب کنار رفته و بیماری های عصبی ـ روانی و روان تنی، جانشین آن شده است. بطوریکه آمار نیز حکایت از افزایش شیوع بیماری های روانی دارد و علل مختلفی را برای این افزایش شیوع بر شمرده اند که به مهمترین آنها اشاره می‌گردد:

علل افزایش شیوع بیماری های روانی

بیماری های روانی مانند بیماری های جسمی کشنده نیستند و در نتیجه, مبتلایان به این نوع بیماری ها روی هم انباشته می شوند و احتیاج بیشتری جهت درمان سرپائی, بستری شدن و تخت بیمارستانی پیدا می‌کنند.

عدم درک از نحوه شروع و طولانی مدت بودن بیماری در نتیجه عدم اطلاع از بیماری, درمان به موقع انجام نمی‌شود که همین امر باعث مزمن شدن بیماری گشته و بیماری غیرقابل علاج می‌گردد

عدم برنامه صحیح و اطلاع کافی از روش های پیشگیری و درمانی که خود باعث انباشته شدن و ازدیاد این نوع بیماران می‌گردد

برحسب برآورد سازمان جهانی بهداشت امروزه 25% مردم جهان دچار یکی از انواع اختلالات روانی ـ عصبی ـ رفتاری هستند. (به جز اعتیاد به مواد مخدر, الکل و سایر موارد).

ناتوانی و از کارافتادگی (disability) ناشی از بیماری های روانی، اغلب شدید و طولانی است و بار سنگینی بر بیمار, خانواده و جامعه تحمیل می‌کند. بطور کلی 6/10% بار کلی بیماری ها (Global Burden of Diseases) مربوط به بیماری های روانی است و با محاسبه سال های تقریبی ناتوانی در طول عمر (Disability Adjusted life years: Daly) این رقم به 28%  افزایش می‌یابد.

لازم به توضیح است که در مطالعه بار جهانی بیماری ها بر روی میزان ناتوانی ایجاد شده توسط بیماری ها تاکید می‌گردد. مثلا آیا مرگ و میرها ارزش یکسانی دارند, یعنی مرگ یک فرد 80 ساله با مرگ یک فرد 25 ساله فرق نمی‌کند؟ آیا فشاری که از طریق بیماری ها بر فرد و خانواده وی وارد می اید یکسان است؟ میزان ناتوانی ایجاد شده توسط یک بیماری چقدر است؟

این بررسی نشان داده که در طول دو دهه آینده بیماری های روانی بعنوان اولویت عمده بهداشتی کشورهای جهان خواهد بود. بطوریکه هم اکنون از 10 بیماری عمده‌ای که سبب ناتوانی می‌شوند 4 بیماری مربوط به اختلالات روانی است : افسردگی یک قطبی (7/10)، اختلال خلقی دو قطبی (3%), اسکیزوفرنی (6/2%)، وسواس (2/2%) (جدول 1)

جدول 1 ـ  ده علت اصلی ناتوانی در سطح جهان

ردیف       علت                                                      &nb

/ 4 نظر / 14 بازدید
مرتضی

سلام وبت مفيد اما مثل هميشه زيادي شلوغ و طولانيه

هانیه

سلام! من هم امیدوارم! متشکرم که وبم رو لینک کردید[لبخند] منم هم وب شما رو با کمال میل لینک کردم[لبخند] همه اپ تون رو نخوندم! چون طولانی بود اما کلا درمورد موضوع های جالبی اپ میکنین! موفق باشین[گل]

افشین

[هورا][هورا][هورا][هورا][هورا][هورا][هورا][هورا][هورا][هورا][هورا][هورا] [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] -------------------- ** یلدا فرخنده باد ** ----------------- [گل][گل][گل][گل][گل][گل] منتظرم [گل][گل][گل]