زمزم سیاست 50

اجماع گروه‌های سیاسی بر به رسمیت شناختن حقوق همه

سیدمصطفی تاج‌زاده، عضو شورای سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی:امروز اجماعی در نخبگان در حال شکل‌گیری است که تنها راه برای رسیدن به شرایط مطلوب به رسمیت شناختن حقوق همه است

امروز به نقطه‌ای رسیده‌ایم که کسی نمی‌تواند کسی را حذف کند و این جریان‌ها در جامعه حذف‌شدنی نیست. جامعه به این می‌رسد که بتوانیم همه را تحمل و از اعتقادات خود دفاع کنیم، اما جدا از اعتقادات و پیروان ما باید این حقوق را برای دیگران به رسمیت بشناسیم که سبک آزاد زندگی و سیاست‌ورزی را داشته باشند و وقتی به این نقطه برسیم ایران به جهش سیاسی خواهد رسید. دو مقوله «آزادی سیاسی» و «جمهوریت» در شعارهای انقلاب اسلامی ؛ در هر تفسیر از انقلاب اسلامی یک چیز قطعی است و آن این است که شعار آزادی مردم ایران در سال 57 بلاتردید آزادی سیاسی بود و امروز به میزانی که هر جریان سیاسی به این شعار توجه کند، ادامه‌دهنده مسیر انقلاب 57 است و هر چقدر از این شعار فاصله بگیرد، به معنی ایستادن در مقابل آن است.

در مورد امام دو تفسیر ارائه می‌شود، یک تفسیر آن چیزی است که از صدا و سیما پخش می‌شود و دیگر تفسیر دموکراتیکی است که طرفداران اسلام امام خمینی ارائه می‌کنند. اگر صحبت از آزادی‌های سیاسی و تضارب افکار است، چرا یک نوع تفسیر پخش می‌شود؟ چون عده‌ای[فرقه ضاله مصباحیه] استدلالشان این است که اساس انقلاب با روش‌های غیردموکراتیک مستقر شده و اگر مردم را آزاد بگذاریم منحرف می‌شوند و چیز دیگری را انتخاب می‌کنند. وی در ادامه با انتقاد از تلاش برای انحصاری کردن عرصه سیاست برای جریان اصولگرا گفت: در مجلس دوم عده‌ای می‌خواستند دانشگاه را از انتخابات جدا کنند. وقتی خبر به امام رسید دانشگاهیان را دعوت کردند و یک سخنرانی تاریخی ارائه دادند. امام فرمودند: قدیم توطئه کردند روحانیت در سیاست نباشد،‌ حرف امروز خطرناک‌تر از آن است که روحانیت دخالت نکند، آن زمان حداکثر قشری به نام روحانیت مطرح می‌شدند ولی امروز سیاست ورزی را منحصر می‌کنید، این توطئه بدتر است؛ چون می‌خواهد ملت را حذف کند از سرنوشت. دانشگاه مثل همه اقشار باید در انتخابات بیاید.

درزمزم سیاست 47دیدگاه انتقادی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی نسبت به دولت که سیدبهزادنبوی مطرح کرده بودپخش پول چون اعلامیه آمدواینک نظرعضوسابق دولت که دراعتراض به پخش پول اخراج شد:

رئیس کل سابق بانک مرکزی:عامل بحران جهانی همان اشتباهی است که در ایران انجام شد[پخش پول چون اعلامیه ]

طهماسب مظاهری - رئیس کل سابق بانک مرکزی - که تنها حدود یک سال در این سمت فعالیت کرد و عمده دلیل رفتن وی از دولـت، نحوه تزریق منابع بانکی به بنگاه‌های زودبازده بود، در مصاحبه‌ای با رجا نیوز به ‌سوالاتی درمورد تحولات جهان واقتصاد ایران پاسخ داد. وی در پاسخ به این سوال که »آیا پمپاژ دلار به اقتصاد دنیا که به اشباع رسیده بود اکنون به خود آمریکا برگشته است؟« گفت: آنان‌‌در پرداخت اعتبارات و خلق پول زیاده روی کردند، هرکس هم زیاده روی کند، باید منتظر عواقبش ‌باشد. مطالعه کاری که آنان انجام دادند، شباهت هایی را با کاری که در کشور ما انجام شد، نشان می‌دهد. ‌این شباهت در3 محور قابل ذکر است؛ ‌اول تامین و تزریق پول بیش از ظـرفـیـت واقـعی و طبیعی نهادهای مالی با هدف کمک به رشد اقتصادی، دوم ‌تضعیف ضوابط و حذف لزوم رعایت اصول و مبانی اعتبارسنجی با هدف برخوردار کردن تعداد زیادتری از ‌افراد و سومتنظیم و استقرار ساختاری که وام‌گیرندگان در صورت عدم پرداخت اقـسـاط و بـدهـی خود، متضرر ‌نمی‌شوند و در شرایط مشخصی می‌توانند به راحتی از پرداخت بدهی خود به بانک و مؤسسات اعتباری ‌خودداری کنند.‌ما در چنین ساختاری، پول پمپاژ کردیم آنها هم کردند

باید 108 میلیارد دلار در حساب ذخیره، پول وجود داشت که ندارد     

همایش نفت، توسعه و دموکراسی این فرصت را پیش آورد تا مسائل مربوط به نفت به عنوان مهم‌ترین منبع درآمدی ایران بار دیگر مورد بررسی قرار گیرد. روز گذشته اظهارات برخی از حاضران در همایش منتشر شد که امروز در <ذره‌بین> بخش دیگری از مباحث مطرح شده آورده می‌شود.

دولت نهم یکی از وابسته‌‌ترین دولت‌‌ها به درآمدهای نفتی است. به گزارش ایلنا، محمد ستاری‌‌فر رئیس سابق سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور با تشریح روند هزینه کرد درآمدهای نفتی در بودجه‌‌های سه سال گذشته دولت نهم گفت: دولتی که دنبال توسعه آزادی‌‌های فردی باشد، دولتی است که محتاج به مردم و به درآمد آنهاست و این درآمد را از کـار مـردم جـسـتـجـو مـی‌‌کـند، بنابراین همواره بین دموکراسی و کیفیت دولت ارتباط وجود دارد.

حسن روحانی:عده‌ای به «خود نظام بینی» دچار شده‌اند    

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اینکه ناامنی فقط به معنای تعرض به یک شخص یا مسائلی مانند سرقت و جنایت نیست، گفت: بدترین ناامنی آن است که افراد یک کشور ندانند مسیر آینده آنها کجاست، فردا چه اتفاقی می‌افتد یا چه راهی انتخاب می‌شود. ‌‌به گزارش "ایلنا"، حسن روحانی در دیدار با جمعی از اساتید و اعضای هیئت‌علمی دانشگاه‌های رشت و در پاسخ به ابراز نگرانی‌تعدادی از حضار نسبت به برخی مشکلات موجود گفت: صرف‌‌نظر از این مسئله که دولت نهم طی سه سال گذشته گام‌هایی را برای کشور برداشته است، اما با شیوه‌های عمل خود نگرانی‌های فراوانی را نیز برای مردم و مخصوصا نخبگان به وجود آورده که ابراز نگرانی‌های شما درباره آینده کشور نمودی از همین واقعیت است.25

اظهارات شیخ محمد یزدی درباره حذف امام

درحالیکه شیخ محمد یزدی، رئیس حزب جامعه مدرسین حوزه علمیه قم،بیشترین نقش درشورای نگهبان درحذف افراد نزدیک به تفکرامام برای نامزدی خبرگان ومجلس راداشته وخناس گری اودرحذف مجیدانصاری برای خبرگان وعلی اشراقی نوه امام برای مجلس هشتم وفتنه اودرباره پدرش آیت الله اشراقی همان زمان درتلوزیون چون تردد مورچه سیاه دردل شب درروی یک سنگ سیاه است برای اینکه چیزی گفته باشد مطالب متناقضی را دردیداربا مسولین موسسه تنظیم آثارامام مطرح کرده ودرپایان نسبت داده به افرادغیرروحانی.کارگزاران نوشته یزدی  در اظهاراتی صریح نسبت به جریان حذف امام خمینی(ره) در بخشی از حوزه و نیز در جریان نگارش تاریخ انقلاب هشدار داد

پیش از این به‌طور معمول از سوی نیروهای چپ خط امام اینگونه هشدارها مورد اشاره قرار می‌گرفت. با این حال سخنان رئیس ‌جامعه مدرسین از نوع هشدارهایی است که در نزد طیف موسوم به راست روحانیت کم‌سابقه تلقی می‌شود. به گزارش مرکز خبر حوزه، آیت‌الله یزدی که در دیدار مسوولان موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) سخن می‌گفت، با ابراز تاسف از بی‌توجهی به اهداف امام خمینی (ره) در برخی امور تصریح کرد:

در روند حوزوی[حوزه علمیه قم] آن اهدافی که امام (ره) به آنها توجه می‌کردند و همان باعث بروز تغییرات و تحولات شد، مورد توجه قرار نمی‌گیرد و روند عمومی حوزه مجددا در حال بازگشت به عقب است و اصولا عده‌ای در حوزه هستند که نمی‌خواهند بپذیرند در این مملکت یک حادثه عظیمی رخ داده است.  بعضی از استادان که محترم هم هستند و کلاس درس دارند و شاگردان زیادی را نیز تربیت می‌کنند، ولی حاضر نیستند نامی از امام و انقلاب ببرند و از فضایل انقلاب حمایت کنند.کسانی که در حال نگارش تاریخ انقلابند، نه فقط شخصیت امام بلکه روحانیت را حذف می‌کنند در حالی که ماهیت اصلی این انقلاب روحانیت است.

کم‌کم داریم بی‌پول می‌شویم

حسن روحانی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مـجـمـع تـشخیص مصلحت نظام در حاشیه سمینار توسعه انرژی های تجدید پذیر گفت: متاسفانه در سال‌های اخیر دولت از سیاست‌های کلی نظام سند چشم انداز و قانون برنامه چهارم فاصله گرفته است. باید 50 درصد درآمد های نفتی صرف بخش خصوصی و 50 درصد در شرایط خاص استفاده می‌شد، افزود: این در حالی است که طی سه سال گذشته، تمام درآمد 200 میلیارد دلاری صرف شده و یک کار مهم و اساسی هم صورت نگرفته است، به شکلی که هم مشکل اشتغال حل نشده و هم میزان تورم طبق آمار بانک مرکزی به 25 درصد رسیده است و این در حالی است که تعدادی از آیتم‌های آمارگیری بانک مرکزی در زمینه تورم حذف شده که با محاسبه آنها، نرخ تورم در کشور به بالای 30 درصد می‌رسد. وی در پایان با اشاره به اینکه برخی‌ها می‌گویند اگر قیمت نفت کاهش یابد، همه چیز درست می‌شود، افزود: خوشبختانه هم اکنون قیمت نفت کاهش یافته و اینکه می‌گویند، بی‌پولی نعمتی است. کم کم داریم بی‌پول می‌شویم که امیدواریم به این نعمت برسیم.

حد نصاب حضور مردم در انتخابات را با 99 درصد دررفراندم جمهوری اسلامی شروع کردیم؛ چرا اکنون این رقم باید درانتخابات مجلس هشتم به کمتر از 50 درصد برسد؟

آیت‌الله اکبر هاشمی‌رفسنجانی در حاشیه مراسم اختتامیه دومین جشنواره برترین‌های پژوهش و نوآوری در حوزه مدیریت شهری به پرسشی درباره اظهارات اخیرش مبنی بر دلسرد شدن مردم از انقلاب که در همایش 30 سال قانونگذاری عنوان شد، پاسخ داد. وی در گفت‌وگو با ایلنا افزود: «کاهش مشارکت مردم در انتخابات نشانه خوبی نیست و باید بیشتر مردم را علاقه‌مند به مشارکت در انتخابات کرد.» وی همچنین در سخنرانی دیروز خود در حاشیه این جشنواره گفت: امیدواریم در همه کشور از مدیران و محققان باتجربه‌ای که حاصل دوران پرافتخار انقلابند، استفاده شود و نمونه‌ای که شهرداری در استفاده از مدیران لایق ارائه داده است، برای دیگران هم الهام‌بخش باشد. رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه ‌کرد: یکی از افسوس‌های من این است که بسیاری از طرح‌های تحقیقاتی حتی پس از گذشتن از مرحله آزمایش بلااستفاده می‌ماند و خاک می‌خورد، اما این طرح‌ها را در خارج از کشور عملیاتی می‌کنند و این مصیبتی برای کشور است، در حالی که باید بهای زیادی به این بخش‌ داد تا این کارها ادامه پیدا کند. وی تصریح کرد: در طول برنامه پنج ساله هر سال باید 20 درصد از فارغ‌التحصیلان کارشناسی به مراحل تکمیلی دانشگاه‌ها راه پیدا کنند. هاشمی‌رفسنجانی یادآور شد: نقص عمده ما در حال حاضر ضعف بهره‌وری است، ما پیش‌بینی کرده‌ایم اگر در هر سال هشت درصد رشد اقتصادی باید وجود داشته باشد، دو و نیم درصد آن باید از ناحیه بهره‌وری باشد، اما متاسفانه این بهره‌وری بسیار کم است.

ما نفت را با فشار از زیر زمین بیرون می‌آوریم و آن را تولید حساب می‌کنیم، در حالی که اگر همین چاه را با حفاری‌های افقی و صحیح طراحی و در عمق مناسب‌تر عمل کنیم، بازدهی ما بالا می‌رود؛ یعنی اگر اکنون 30 درصد از این چاه‌ها استفاده می‌کنیم، این رقم به 70 درصد خواهد رسید.

اعلامیه حقوق بشر چه فلسفه‌ای دارد؟

کارگزاران؛هاله میرمیری:شصتمین سالگرد بزرگداشت جهانی حقوق بشر، با محوریت مسئله حق حیات و کرامت انسانی در ادیان، از سوی کمیسیون حقوق بشر اسلامی، چهارشنبه بیستم آذرماه برگزار شد. دکتر مصطفی محقق‌داماد، رئیس گروه علوم و معارف اسلامی فرهنگستان علوم ایران در این همایش یک‌روزه، به طرح مبانی فلسفی و معرفت‌شناختی اعلامیه جهانی حقوق بشر پرداخت و فصل مشترک مسئله حیات را در ادیان آسمانی و اعلامیه حقوق بشر به صورت توامان، مورد بازخوانی قرار داد. به عقیده محقق «اصول مطرح شده در اعلامیه حقوق بشر، مشتمل بر قواعدی است که پیش از این ادیان آسمانی به صورت کامل‌تری به آن صحه گذاشته بودند و این اصول، اصول تازه و بدیعی نیست. از جمله مسئله حق حیات و کرامت انسانی که پیش از آن‌که از سوی اعلامیه حقوق بشر ممنوع خوانده شود، نزد ادیان آسمانی و قوانینی که منابع آن پادشاهان بوده‌اند، طرد شده و ممنوع بوده است.» این استاد دانشگاه معتقد است: حق حیات در کتاب آسمانی مسلمانان هم حق است هم تکلیف. بنابراین وقتی شخصی، شخص دیگر را کشت، اولیای دم می‌توانند تصمیمات درخور شرایط، (مبنی بر گذشتن یا نگذشتن از حق خود) را بگیرند.

همچنین در مورد کرامت انسانی؛‌کرامت بشری و عدالت از مباحث بنیادین دین مقدس اسلام است. تنها کافی است که هماهنگی و انطباق لازم بین شریعت اسلام و حقوق بشر صورت بگیرد. منتها با رعایت دو اصل؛ نگاه علمای اسلامی جهت هماهنگ ساختن شرع اسلام و حقوق بشر، باید مبتنی بر دو اصل پیش‌فقهی کرامت بشری و عدالت استوار باشد به این صورت که 1- نگاه عملی به اصل کرامت را جانشین نگاه آنتولوژیک (هستی‌شناسانه) کرد و به آن به عنوان یک اصل بایستی نگریست. 2- اصل عدالت را در طول سایر قواعد فقهی قرار داد تا بتوان از آن استنتاج و تفریع فروع کرد. جایز نیست تا عدالت را به عنوان یک قاعده، هم‌ارز سایر قواعد فقهی قرار دهیم.

در این صورت نتوانسته‌ایم از چارچوب مباحث انتزاعی به سوی مسائل عینی پیش برویم. شایسته است که داوری و تشخیص مفهوم عقل در عدالت را با مصداق عینی همراه کنیم، نه تنها در مورد آن سخنان بیهوده بپراکنیم.

خشنودی آیت‌الله موسوی اردبیلی از گردهمایی طیف‌های مختلف در همایش مجلس

 اعضای هیات رئیسه مجلس در سفری یک‌روزه به شهر قم با برخی از مراجع و علما دیدار و گفت‌وگو کردند.  . به‌رغم اعتراضاتی که از سوی طیف حامیان احمدی نژاد به برگزاری مراسم همایش سی‌امین سال قانونگذاری و نظارت به علی لاریجانی و دعوت و حضور چهره‌هایی چون عزت‌الله سحابی و برخی از نمایندگان جریان ملی – مذهبی و اصلاح‌طلبان در این اجلاس شد، آیت‌الله موسوی اردبیلی از برگزاری این همایش تقدیر کرد و گفت: اینکه از نمایندگان ادوار گذشته مجلس دعوت کردید و برخی از آنها به مجلس آمدند، کار خوبی بود چرا که آنها آمدند و همدیگر را بوسیدند. وی به مزاح گفت: خوشحالیم که چنین شد و برخی یقه همدیگر را نچسبیدند و نگفتند که چرا در گذشته چنین حرفی زدید. به گزارش ایلنا، وی در دیدار با اعضای هیات رئیسه با ابراز خرسندی از اینکه در این دوره از مجلس سطح تحصیلات نمایندگان ارتقا یافته، از اعضای هیات رئیسه پرسید: «آزادی عمل در مجلس چگونه است اگر کسی می‌‏خواهد در مجلس حرفی بزند، می‌‏تواند حرفش را بیان کند و نمی‌‏ترسد برچسبی به او بزنند.» علی لاریجانی رئیس مجلس نیز به ایشان گفت: «فضای مثبتی در مجلس برای این منظور وجود دارد. البته ممکن است در بیرون از مجلس حرف‌‏ها و قضاوت‌‏هایی مطرح شود اما در فضای مجلس مشکلی برای بیان دیدگاه‌‏ها وجود ندارد.» این مرجع تقلید با بیان اینکه «در تمامی مجالس از سلایق مختلف سیاسی حضور داشتند» با اشاره به سخنان رئیس مجلس افزود: اینکه می‌‏گویید این سلایق سیاسی منجر به کار کارشناسی بیشتر می‌‏شود، امر خوبی است. آیت‌الله موسوی اردبیلی افزود: این که گفته می‌‏شود در جاهایی می‌‏توان تحقیق و تفحص کرد و در جاهایی نمی‌‏توان این کار را کرد، حرف درستی نیست.

در ادامه دیدارها، جوادی آملی ضعف مدیریت را عامل مشکلات فعلی در عرصه اقتصادی دانست و تصریح کرد: نمی‌توانیم بگوییم که ما خوب کار کرده‌ایم و دیگران بد عمل کرده‌اند. اما مکارم شیرازی: دولت و مجلس نباید از کشیده شدن بحران اقتصادی به سمت ایران غافل باشند. نوری همدانی نیز به هیات رئیسه مجلس و دیگر مسوولان کشور توصیه کردند که صحیفه نور و وصیت‌نامه حضرت امام خمینی(ره) را به دقت بخوانند و به خوبی درک کنند چرا که در این وصیت‌نامه آمده است که کار ما به وجود آوردن زمینه ظهور امام زمان است.

صافی گلپایگانی کشور امانتی در دست مجلس است و نمایندگان امانتدار آن هستند از این رو باید مراقب باشند که در این امانت خیانت نکنند چرا که ذره‌‏ای غفلت به منزله خیانتی بزرگ است. آیت‌‏الله موسی شبیری زنجانی هم در دیدار با هیات‌رئیسه مجلس با بیان اینکه اگرچه برخی مطالب آن روشن است اما تکرار مضر نیست، افزود: در کشوری که اسلامی است، نباید برای رضایت خارجی‌‏ها قوانین فقهی اسلام زیر و رو شود.

/ 2 نظر / 18 بازدید
ستاره

سلام و شبتان بخیر با اینکه مطلبتان طولانی بود ولی همه اش را خواندم.جالب بود. در پناه حق[گل]

mojtabah

سلام، بر مبنای گزارش بانک مرکزی ۸۷ درصد دستمزد کارمندان و کارگران خرج هزینه‌های خوراکی میشود. سال گذشته این ۴۷ درصد بود. خدا‌را شکر انتخاب آقای احمدی‌نژاد واقعا وضع ما را تغییر داده.آقا محمود دکتر ،بسیجیها و پاسدارها انتخابات را با گلوله برای شما خریدند آیا این برو بچهای شما میتونند تورّم و اقتصاد هرج مرج و گرسنگی را هم با یک گلوله از بین ببرند؟ آیا گلوله‌های اینها میتونه اجاره من رو هم بده،برای خانواده من لباس بخره، خرج تحصیل بچه‌های من بشه؟ لعنت بر من و تمام کارگر‌هایی دیگری که به تو رای دادیم.خدا خودش رحم کند.