کشکول ۵٠(تنیدگی"فشارعصبی"- خوشروئی"خندیدن")

جملاتی کوتاه از مردی بزرگ(علامه محمدتقی جعفری که امام خمینی فرموده بوداوبوعلی زمان ماست)ازلینک سمیه:

شخصی که تنها نیروی اندیشه را به‌کار ببندد و جز اندیشه‌، فرصت فعالیّت به هیچ‌یک از قوای درونی ندهد، مانند این است که فقط یک عینک به چشم دارد.

بخندیم‌، امّا سرمایۀ خندۀ ما، گریۀ دیگران نباشد.

جهان یا انسان‌ِ بدون حرکت‌، مساوی است با نیستی‌.

دوای جهالت‌های بشری‌، سؤال است‌. بیایید آنچه را نمی‌دانیم‌، سؤال کنیم و تا بتوانیم‌، سؤال‌ها را بی‌جواب نگذاریم‌.

وجدان تاریخ‌، همواره قلمی برای کشیدن خطّ سرخ به اباطیل و مزخرفات و اسمای دروغ‌گویان آماده کرده است‌.

تنها یک لبخند زندگی مرا نجات داد !

سیدمهدی پروانه جلیلیSayedmahdiparvanejalili.persianblog.ir:بله لبخند بدون برنامه ریزی، بدون حسابگری، لبخندی طبیعی، زیباترین پل ارتباطی آدم هاست. ما در حیات خود لایه هایی را برای حفاظت از خود می سازیم، لایه مدارج علمی و مدارک دانشگاهی، لایه موقعیت شغلی و این که دوست داریم ما را آن گونه ببینند که نیستیم. زیر همه این لایه ها (من) حقیقی و ارزشمند نهفته است. من ترسی ندارم از این که آن را روح بنامم، من ایمان دارم که روح های انسان ها است که با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند و این روح ها با یکدیگر هیچ خصومتی ندارد. متاسفانه روح ما در زیر لایه های ساخته و پرداخته خود ما که در ساخته شدنشان دقت هولناکی هم به خرج می دهیم ما از یکدیگر جدا می سازند و بین ما فاصله هایی را پدید می آورند و سبب تنهایی و انزوای ما می شوند.

داستان اگزوپری داستان لحظه جادویی پیوند دو روح است، آدمی به هنگام عاشق شدن و نگاه کردن به یک نوزاد این پیوند روحانی را احساس می کند. وقتی کودکی را می بینیم چرا لبخند می زنیم؟ چون انسان را پیش روی خود می بینیم که هیچ یک از لایه هایی را که نام بردیم روی (من) طبیعی خود نکشیده است و با هم وجود خود و بی هیچ شائبه ای به ما لبخند می زند و آن روح کودکانه درون ماست که در واقع به لبخند او پاسخ می‌دهد.

خوشبختی مسری است    

آفتاب یزد:بنابر نتایج یک تحقیق که در نشریه بریتیش مدیکال جورنال به چاپ رسید، خوشبختی مسری است و به صورت موجی ‌در جمع دوستان و خانواده منتشر ‌می‌شود اما در بین همکاران این اتفاق نمی افتد. ‌محققان اعلام کردند گروههای افراد خوشبخت و بدبخت بنا بر معیارهای نزدیکی اجتماعی و جغرافیایی تشکیل می‌شوند. به عنوان مثال، احتمال اینکه خوشبختی یک فرد به دوست وی که در کمتر از 800 متری او زندگی می کند ‌به او نیز سرایت کند 42 درصد افزایش می یابد. این رقم به 25 درصد کاهش می یابد در صورتی که دوست این فرد خوشبخت در فاصله 5/1 کیلومتری وی زندگی کند و هر چقدر فاصله دورتر باشد به تدریج تاثیر آن ‌از ‌بین می رود. ‌این محققان اظهار داشتند: اگر همسرتان خوشبخت باشد 8 درصد به خوشبختی شما افزوده می شود و اگر یکی ‌از اقوام نزدیک شما در همسایگی تان زندگی کند خوشبختی شما تا 14 درصد افزایش می‌یابد. اگر یک همسایه ‌خوشرو داشته باشید میزان خوشبختی شما تا 34 درصد افزایش می‌یابد. ‌این پژوهشگران معتقدند که متغیرها در سطح خوشبختی افراد به صورت موج و از طریق گروههای اجتماعی گسترش می یابد و بدین ‌ترتیب است که گروه‌های افراد خوشبخت و بدبخت ایجاد می شوندیکشنبه,17 آذر

مدرسه شاد چه ویژیگی هایی دارد ؟ازپایگاه جوان

شادی در مقابل غم وافسرگی یکی از حالات روحی ما انسانها است که برای سلامتی جسم وروح ما ودیگران بسیار موثر ومفید می باشد . انسانهای شاد کمتر دچار بیماری های جسمی می گردند و عموما انسانهای شاد   افراد متعاد ل از نظر روحی می باشند .

محیط مدرسه نیز که شامل معلمان وکارکنان و دانش آموزان می باشند نیاز به شادابی و طراوت دارد و مدیر و معلم با نشاط موج شادمانی و شادابی واقعی را در مدرسه ایجاد می کند . چهره های اخمو و خیلی جدی در محیط مدرسه که تعداد زیادی انسانها درآن فعالیت دارند موجی از غم وسردی را در روحیات تزریق می کنند . آنان نه خود زندگی مفیدی دارند واز آن لذت می برند نه به دیگران فرصت عشق و محبت را می دهند . برای یک مدرسه شاداب چه کارهایی می توانیم انجام دهیم ؟

۱- همیشه چهره خندان و تبسم را در نگاه و صورت خود داشته باشیم

۲- در معاشرت با اطرافیان با احساس و شاداب باشیم

۳- رفتارهای مثبت را برجسته و توجه نماییم

۴- از کلمات محبت آمیز و خودمانی در سخنان خود استفاده کنیم

۵- کبرو غروربی جا نداشته باشیم وخود را برتر از دیگران ندانیم

۶- برنامه های شاد در ساعات تفریح در مدرسه داشته باشیم .

۷- از موسیقی در ساعات مناسب به موقع استفاده کنیم

۸- دیگران را دعوت به لبخند و شادی نماییم .

۹- رنگ آمیزی دیوارهای کلاس و راهرو را فراموش نکنیم

۱۰ - ایجاد فضای سبز در حیاط مدرسه و تزیین کلاس وراهرو به گلهای زیبا محیط را شاد می نماید.

رابطه والدین و فرزندان

رابطه محبت‌آمیز والدین با فرزندان، زمینه‌ساز بروز خلاقیت در آن‌هاست

"عبدالوهاب فیروزی" متخصص مهندسی ذهن گفت: رابطه محبت آمیز و محترمانه پدر و مادر با یکدیگر و با فرزندان، زمینه‌ساز بروز خلاقیت در آن‌هاست توجه کردن به جزئی‌ترین حرکات، حرف‌ها و مهارت‌های فرزند که معمولا از دید والدین پنهان مانده است نیز در بروز خلاقیت در نوجوان نقش موثری دارد. وی اظهار داشت: تقویت اعتماد به نفس در فرزندان از طریق شنیدن فعال و بازتاب احساس و عقیده وی نیز زمینه بروز خلاقیت در نوجوان را فراهم می‌کند.

فیروزی، موثرو ماندگارترین تشویق را چهره شاداب و لحن ملایم و مهربان والدین دانست و گفت: تشویق‌ها و تحسین‌ها باید متوجه رفتارها و حرف‌های مشخص باشد و به صورت صفت‌های کلی بیان نشود. وی افزود: بهترین تشویق‌ها و تحسین‌ها نوع غیر مستقیم آن است که شامل گفتن خوبی‌های فرزندان به فامیل و دوستان و ایجاد تصویر مثبت اجتماعی از وی است . والدین حتی در صورت شکست و افت درسی فرزندان خود پس از واگذاری مسئولیت‌های شخصی به آن‌ها نباید به سرزنش، تحقیر، انتقاد، مقایسه، منت گذاشتن، نصیحت کردن و تهدید وی بپردازند بلکه باید به توجه عاطفی خود ادامه دهند.در این شرایط والدین باید نکات مثبت فرزندان خود را برجسته کنند و فضایی از مهربانی، صمیمیت، احترام و اعتماد را در محیط خانواده بوجود آورند تا بتدریج شاهد خلاقیت‌های بی‌نظیر بچه‌ها در غلبه بر شکست‌ها و رسیدن به استقلال و خودکفایی باشند. وی گفت: تذکر مداوم، سرزنش، نصیحت کردن، پیش بینی‌های منفی و گله و شکایت دائمی و انتظارات زیاد و تلاش برای تغییر فرزند بدون ایجاد زمینه‌های مناسب به هر نیتی که باشد سبب اصلاح رفتار نوجوان نمی‌شود، زیرا، خواسته‌ها و انتظارات ما زمانی از سوی دیگری پذیرفته می‌شود که در بخش مثبت ذهن وی جاری شود

http://www.irna.ir/fa/news/view/line-14/8406062338171526.htm

١٠تا چیز دوس داشتنی =خود روان درمانگری(ازوبلاگ حستی خانم)

١-راه رفتن کنار دریا وقتی که هوا تاریکه تاریکه[پیغمبر:پیاده روی کنید]

٢-سنتور یا سه تارزدن[روان شناسها:نواختن موسیقی سبب درمان اعصاب است]

٣-بیدارموندن در شب و فکر کردن به گذشته و آینده[ازساعت 3تاصبح]

۴-ماشین سواری توی یک خیابون خلوت با سرعت بالا (ترجیحا شمال)[پیغمبر:الرکوب یسر"سوارکاری شادکننده است]

۵-داشتن دوستانی که صداقت توشون بیداد میکنه

۶-فیش موبایلم یک ماه از بقیه خانواده کمتر بیاد

٧-یک شب رو تو کویر گذروندن

٨-خوندن همه کتابهای مورد علاقم

٩-رفتن به کربلا[کربلاقطعه ای ازبهشت است]

١٠-بودن کنار تمام کسانی که دوستشان دارم.[34%به خوشروئی مامی افزاید]

١٠تا چیز دوس نداشتنی:

١-راه رفتن زیر بارون توی یک خیابون شلوغ

٢- صدای بوق ماشین

٣-سال پیش دانشگاهی

۴-سکوت کردن در شرایطی که باید حرف زد اما به ١٠٠دلیل نمیشه

۵-دروغ یا تظاهر به دوستی(دوستی خاله خرسه)

۶- جلب توجه در یک جمع

٧-صبحها با صدای ساختمون سازی کنار اتاق خوابم بیدار شم

٨-فیلمهای درپیت ایرانی رو دیدن

٩-سرکاربودن یا سرکارگذاشتن (قابل توجه نگار خانوم)

١٠-عینک زدن(که البته میزنم) 

حضرت علی(ع)‌فرمودند:

آن کس که در عیب خود بنگرد، از عیب جویی دیگران بازماند،

و کسی که به روزی خدا خشنود باشد بر آن چه که از دست رود اندوهگین نباشد،

و کسی که شمشیر ستم برکشد با آن کشته شود،

و آن کس که در کارها خود را به رنج اندازد خود را هلاک سازد،

و هر کس خود را در گرداب های بلا افکند غرق گردد،

و هر کس به جاهای بدنام قدم گذاشت متهم گردید.

و کسی که زیاد سخن می گوید زیاد هم اشتباه دارد،

و هر کس که زیاد اشتباه کرد، شرم و حیای او اندک است،‌

و آن که شرم او اندک،‌ پرهیزکاری او نیز اندک خواهد بود،

و کسی که پرهیزکاری او اندک است دلش مرده،

و آن که دلش مرده باشد در آتش جهنم سقوط خواهد کرد.

و آن کس که زشتی های مردم را بنگرد، و آن را زشت بشمارد، سپس همان زشتی ها را مرتکب شود، پس او احمق واقعی است.

قناعت، مالی است که پایان نیابد،

و آن کس که فراوان به یاد مرگ باشد در دنیا به اندک چیزی خشنود است،‌

و هر کس بداند که گفتار او نیز از اعمال او به حساب می‌آید جز به ضرورت سخن نگوید. (حکمت 349) ازلینک خادمین حضرت خدیجه

چلچراغی‌ها و وب‌نوشت

نوشتن وبیان وکامنت واس ام اس وتلفنی گفتن احساسات سبب درمان تنیدگی است

ازلینک سیدمحمدعلی ابطحی:آقای عموزاده‌ی خلیلی رئیس مجله‌ی چلچراغ برای سالگرد وب‌نوشت مطلبی نوشته. نه برای تعریفی که از وبلاگم کرده، بلکه انتشار سری جدید چلچراغ را بهانه می‌کنم تا از تلاششان برای راه‌اندازی مجدد چلچراغ  تشکر کرده باشم.

گاهی اتفاق‌ها نرم‌اند، مثل یک جریان آبرفتی آرام در ژرفای یک اقیانوس که می‌تواند آرام باشد یا نباشد. نمی‌دانم چرا، اما همیشه خیال کرده‌ام اتفاق‌های نرم و بی‌صدا ماندنی‌ترند از حادثه‌های پرهیاهو. در عمق موج‌هایی که در سطح هوهو می‌کشند و هیاهو می‌کنند و شتک به ابرها می‌زنند؛ آن جریان آبرفتی نرم کار خود را می‌کند. با آرام‌ترین بوسه بر پیکره مرجان‌ها و ماهی‌ها و عروس‌های دریایی، رسانه‌های دنیای جدید هم شاید از این دست‌اند که برخی پرهیاهویند و پرصدا و کم‌اثر و از یادرفتنی به گذر هفته‌ای و برخی خاموش، عمیق؛ بی‌ادعا و به یادماندنی تا فراسوی زمان. «وب‌نوشت» که این روزها سالگشت میلادش است، خیال می‌کنم از همین دسته است. از این دسته دوم که بی‌هلهله متولد شده‌اند، بی‌هیاهو پاگرفته‌اند و بی‌ادعا در ژرفا با جان مرجان‌ها و ماهی‌ها آمیخته‌اند. نویسنده وب‌نوشت‌ها وقتی می‌گوید در سال‌های نخست، رئالیسم آرام و بی‌ریای نوشته‌ها و عکس‌هایش برخی از دوستان و غیردوستان را برمی‌آشفته است، ولی در این روزها، از پس عمری شش‌ساله بسیاری با اشتیاق چشم به آن دارند که در قاب تارنمای ابطحی دیده شوند، نشان از حقیقتی پنهان دارد. این تغییر فهم آرام مرا به یاد دوستی می‌اندازد که می‌گفت جلد مجله تایم امروز آنقدر اهمیت دارد که بسیاری از چهره‌های مشهور جهان در بیان سوابق خود با افتخار یه یکی دو باری که روی جلد مجله تایم رفته‌اند اشاره می‌کنند. نمی‌خواهم مقایسه کرده باشم، اما برای من شوق‌آور است که در مدیوم فضای وب و در اشل ایرانی‌اش اینجا و آنجا بشنوم وب‌نوشت به آهستگی، همچون جریانی آب‌رفتی آرام به یک نرم تبدیل شده است به این نرم که اگر کسی اسم و عکس و خبرش در قاب وب‌نوشت رفته باشد حق دارد سر ذوق بیاید و خرسند شود از این منزلت خاموش رسانه‌ای که بی‌مزد و منت یافته است.

باز هم ممنونم از آقای عموزاده و متشکرم که همچنان چلچراغ را منتشر می‌کنند.

/ 0 نظر / 26 بازدید