کشکول 56زیبائی

پیشگیری از قطع عضو با کاربرد سلول بنیادی در بیماری انسداد عروق    

رئیس بخش جراحی عروق بیمارستان سینا از درمان 12 بیمار مبتلا به انسداد های عروق پا با استفاده از سلول‌های ‌بنیادی خبر داد و گفت: سه سال پیش به این نتیجه رسیدیم که از سلول های بنیادی برای نجات عضوهایی که خون ‌رسانی به آنها به دلیل بیماری هایی ناشی از انسداد عروق، متوقف شده، استفاده کنیم.‌ ظفر‌قندی افزود: مدل های حیوانی انجام شد و موفقیتآمیز بود و پس از آن به رویان پیشنهاد کردیم که در یک کار مشترک، ‌کار بالینی را در بیمارستان سینا و فرآوری سلول بنیادی را در رویان انجام دادیم.وی گفت: در طول دو سال این کار بر روی 15 بیمار انجام شد و سلول های بنیادی خود افراد را از مغز استخوان ‌آنها گرفتیم و به عضوی که خون رسانی دچار اختلال بود، وارد کردیم. این روش درمانی 75 تا 80 درصد موجب بهبودی ‌وضعیت بیماران شد و آنها را از قطع عضو نجات داد. ظفر قندی اظهار داشت: اگر خون رسانی به عضو آسیب دیده تامین نشود، منجر به قطع عضو می شود و 12 نفر با روش ‌کاربردی آنژیوژنز که همان کاربرد سلول بنیادی در درمان عضو آسیب دیده بود، بهبود یافتند. عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: در برخی بیماری‌های عروقی مانند پای دیابتی و بیماری برگر که ‌وابسته به سیگار است، امکان بازسازی عروق در آنها وجود ندارد، بنابراین از سه سال پیش با مطالعات بسیار، از ‌سلول‌های بنیادی برای بازسازی مویرگ‌ها و عروق در عضوی که خون به آن نمی رسد، استفاده شد. ‌وی خاطرنشان کرد: این کار هنوز در حد تحقیقات است و مانند تمامی کارهای تحقیقاتی باید با ارزیابی بالینی صحیح ‌انجام و بدون امید دهی بیش از اندازه به بیماران پیگیری شود.‌

کشف اولین سیستم بینایی آینه ای در جهان    

 محققان برای اولین بار موفق به کشف گونه ای از مهره داران در نیوزیلند شدند که در چشم ‌آنها آینه جایگزین عدسی شده و وظیفه تمرکز نور را به عهده دارد.‌این جاندار نوعی ماهی به نام <‌Spookfish‌> است که مانند دیگر جانداران دارای دو چشم می‌باشد، اما هر یک از چشم‌های ‌آن به دو قسمت تقسیم شده است که دید یک قسمت رو به بالا و دید قسمت دیگر رو به پایین است.‌محققان با بررسی سیستم بینایی این جاندار دریافتند، قسمتی از چشم که دارای دید رو به پایین است از هزاران بلور ‌آینه شکل تشکیل شده که نسبت به یکدیگر به میزان اندکی تفاوت درجه داشته و نور را به درون شبکیه متمرکز ‌می کنند. این سیستم با سیستم بینایی دیگر انواع ماهی‌ها که از یکتک عدسی برای تشکیل نقطه کانونی در ‌شبکیه استفاده می کنند کاملا متفاوت است. دیگر انواع ماهی ها نیز دارای سیستم بینایی لوله ای هستند که از ‌تکنیک نوری برای مشاهده اطراف و دید پایین استفاده می کنند که این مکانیزم تصاویر شفافی را به جاندار نخواهد داد.‌ به گفته محققان، ماهی های >Spookfish<‌ تا به حال تنها گونه های دریایی بوده اند که سیستم بینایی آنها با استفاده از دو ‌نوع متفاوت دید- دید بالا و پایین در آن واحد- تصاویر واضح و شفافی را تولید می کند. ‌

اختراع عینک منحصر به فرد که خود را با چشم کاربر تنظیم می‌کند    

 یک دانشمند انگلیسی موفق به ابداع عینک جدیدی شده است که مطابق با توان چشمی کاربر تغییر می‌کند. این عینک منحصر به فرد به گونه‌ای طراحی شده است که می‌تواند بدون کمک چشم پزشک، خود را با چشم بیمار تطبیق دهد. در واقع، هم افراد دوربین و هم نزدیک بین می‌توانند از این عینک‌ها استفاده کنند، چون وقتی روی صورت قرار بگیرد، خود را متناسب با وضعیت عدسی چشم کاربر تنظیم می‌کند. نحوه طراحی این عینک استثنایی بدین ترتیب است که کل عینک از جنس پلاستیک ساخته شده و دارای کیسه‌های ظریفی حاوی مایع است. این کیسه‌ها به سرنگ‌هایی وصل هستند که در دسته عینک قرار گرفته‌اند. در هر دسته عینک و در امتداد سرنگ، عقربه کوچکی قرار دارد که کاربر می‌تواند با چرخاندن آن به مایع داخل عدسی عینک اضافه کرده و یا از مقدار آن بکاهد. به این شکل فرد می‌تواند بدون نیاز به چشم پزشک عینک

 اضافه وزن ناچیز هم می تواند به قلب صدمه وارد کند     

‌اضافه وزن در حد دو یا سه کیلوگرم هم می تواند به قلب صدمه بزند و احتمال نارسایی قلبی را افزایش دهد.نتایج آخرین مطالعات انجام شده در آمریکا نشان می دهد افرادی که حتی کمی ‌اضافه وزن دارند احتمال ابتلا به نارسایی قلبی در آنها بیشتر است. دانشمندان دانشگاه هاروارد به این نتیجه رسیدند که فعالیت ورزشی حتی اگر کم هم باشد می تواند به قلب کمک کند. در این مطالعه که بیش از 21 هزار پزشک را به مدت 20 سال تحت نظر گرفته اند، اثرات اضافه وزن و ورزش را بر نارسایی ‌قلبی بررسی کرده اند. ‌ضریب وزن بدن انسان با تقسیم کردن وزن به کیلوگرم به مجذور قد به متر به دست می آید. اگر این ضریب کمتر از 25 باشد وزن ‌طبیعی محسوب می‌شود، بین 25 تا 30 اضافه وزن و از 30 به بالا بیماری چاقی به شمار می رود. دراین چارچوب به طور نمونه اگر قد فردی یک متر و 64 سانتیمتر و وزن او 66 کیلوگرم باشد او باید 64/ 1 را ضربدر 64/1 کند که ‌نتیجه آن رقمی حدود 68/2 خواهد شد آنگاه رقم وزن خود را تقسیم بر 68/2 می کند که نتیجه آن 62/24 می شود. به این ‌ترتیب چنین فردی دارای وزنی طبیعی است.

زوج سنگین‌وزن در روز عروسی به مرکز لاغری رفتند    

یک زوج سرخپوست در یک اقدام جالب و شگفت‌آور، تصمیم گرفتند در روز عروسی خود به مرکز لاغری رفته و خود را لاغر کنند. به گزارش ایسنا، یک زوج سرخپوست اهل شیکاگوی آمریکا که وزنشان روی هم 320 کیلوگرم می‌شود، تصمیم گرفتند عروسی خود را در یک مرکز لاغری و کاهش وزن جشن بگیرند و با یک تیر دو نشان بزنند. <لوری> و <تاد ریچاردسون> که خودشان را برای جشن عروسی آماده‌ می‌کردند، از 10 ماه پیش به همه مراکز کاهش وزن سر زده و تمامی راه‌حل‌ها را برای کم کردن وزنشان امتحان کرده، اما نتوانسته ‌بودند از وزنشان کم کنند. این زوج در آخر تصمیم گرفتند با رفتن به مرکز پزشکی دانشگاه شیکاگو، هم عروسی خود را جشن گرفته و هم خودشان را لاغر کنند.

این فرازهم ازوب نوشت سوزی جان خانم(آموزیش گریم وزیبائی):

تنها شما نیستید که ریزش مو را تجربه می کنید بلکه اکثر زنان چنین اختلالی را تجربهکرده اند. کم شدن مو در زنان به دلایل متفاوتی اتفاق می افتد ولی بحث جدی در اینرابطه -حداقل در مورد زنان - صورت نگرفته است در بسیاری از موارد دلایل ریزش موقابل تشخیص و درمان است .بنابر ایناجازه دهید ابتدا بعضی از فاکتورهای رایج که باعث ریزش مو می شود را بیانکنیم

کمبود آهن :فقر آهن -در صورت داشتن یانداشتن آن می تواند منجر به ریزش مو شود. ولی بهتر است قبل از اینکه خودسرانه ازقرص های آهن مکمل استفاده کنید با پزشک خود در این زمینه مشورت کنید تا از در صورتتشخیص نیاز توسط پزشک از مکمل ها استفاده کنید. زیرا آهن بیش از اندازه در بدن نیزمنجر به بروز بعضی مشکلات می شود.

اختلالات غدهتیروئید:در هر دو حالت کم کاری یا پرکاری غده تیروئید ریزش مو اتفاق میافتد

کاهش مقدار استروژن:خیلی از زنان ، ریزش مورا در دوران یائسگی و بعد از آن تجربه می کنند . زمانیکه ترشح مقدار استروژن در بدنکاهش می یابد. سایر تغییرات هورمونی- برای مثال تغییر میزان استفاده از داروهای ضدحاملگی - نیز می تواند منجر به ریزش مو شود.

تغییراتهورمونی بعد از حاملگی :مادرانی که تازه کودکان خود را متولد کرده اند ازابتدا تا بعد از 6 ماه نیز ریزش مو را تجربه می کنند و این زمانی است که مقداراستروژن در خون در حال برگشت به مقدار نورمال است. در حقیقت چیزی که به نظر ریزشموی شدید می آید در واقع تنظیم چرخه رشد طبیعی مو است 0( نسبت به زمان حاملگی که دراثر میزان زیاد هورمون ریزش مو از حد نورمال کمتر می شود

telogen efflovium -(تلوژن افلووین): این یک اصطلاح برای بیان ریزش مو به صورت موقت و ناگهانی است که در اثر استرس یا جراحی اتفاق می افتد و به طور عمومی تا دو ماه بعد از بیماری ادامه دارد (این اصطلاح همچنین برای بیان ریزش ناگهانی مو که در نتیجه یکی از علت های ذکر شده اتفاق می افتد مانند تغییرات هورمونی بعد از زایمان نیز صدق می کند.)
 داروها: خیلی از داروها منجر به ریزش مو می شود . بنابر این اگر این مسئله برای شما نگران کننده است بهتر است با پزشک خود در مورد مصرف داروهای جایگزین مشورت کنید.
 مقدر زیاد ویتامین آ یا سلنیوم: در موارد نادر ممکن است از این مکمل استفاده شود زیرا در بسیاری موارد مصرف مولتی ویتامین نیاز را مرتفع می کند.مطالعات متعدد اخیر که در مورد علت ریزش مو در مردان صورت گرفته نشان می دهد که مصرف دخانیات نیز باعث افزایش ریزش مو می شود اما مشخص نیست که در زنان نیز چنین تاثیری داشته باشد . اما به طور کلی مصرف سیگار بنابه دلایل بسیار مضر است . بنابراین فرق نمی کند که آیا ریزش مو نیز در بین این دلایل باشد یا نه.
اما بهترین کار برای کسی که ریزش مو را تجربه کرده این است که دلیل اصلی را شناسایی و درمان کند. و بهترین نقطه برای تشخیص انجام تست خون است تا ازاین طریق میزان آهن، هورمون های تیروئید و وضعیت استروژن خون مشخص شود.
اگر پزشک علت قابل درمان برای ریزش مو تشخیص نداد ممکن است ریزش مو نتیجه فاکتورهای ژنتیکی باشد که غیر قابل اجتناب است اما با این حال داروهایی و جود دار که رشد دوباره مو را تحریک می کند.
روگان(نام تجاری برای داروی ماینوکسیدل): این دارو به صورت موضعی مصرف می شود یعنی به صورت مستقیم روی پوست سر مالیده می شود و با اتساع رگ های خونی پوست سر ، خون رسانی به پوست سر راافزایش می دهد . در نتیجه فولیکول ها ی مو مواد مغذی و اکسیژن بیشتری دریافت می کند و در فولیکول های مو شروع به بزرگتر شدن می کند و بعد از مدتی موها پر پشت تر می شود. البته قابل ذکر است که زنان حامله و شیرده نباید از این دارو استفاده کنند.
پروپسیا(نام تجاری برای داروی فناستراید): این دارو به صورت قرص به فروش می رسد و مانع تبدیل تستسترون به دهیدروتستسترون یا
DHT می شود (دهیدروتستسترون هورمونی است که به تدریج باعث کم شدن فولیکول های مو و درنتیجه کم شدن چرخه رشد مو می شود) البته این دارو برای درمان ریزش مو در مردان تجویز می شود اما ممکن است مانع ریزش مو در زنان نیز شود. البته همان طور که درمورد داروی اول بیان شد زنان حامله یا زنانی که قصد حامله شدن دارند نباید از این دارو استفاده کنند. مطالعات در مورد خاصیت مصرف این دارو در زنان به نتایج ضد و نقیصی رسید ه لذا مصرف این دارو درمورد تمام زنان کارساز نیست.
البته در مورد دو داروی ذکر شده لازم است به این نکته اشاره شود که مادامی که این دارو مصرف می شود ریزش مو قابل درمان و کنترل است ولی اگر درمان کنار گذاشته شود وضعیت به حالت قبل برمیگردد.

زیتون:یکی ازعلل عمده ریزش موکمبودویتامین ب دربدن ومجاورت باموادشیمیائی ویااستفاده ازموادغذائی حاوی موادشیمیائی ذکرشده است که هرچه بیشترغذای حاوی ویتامین ب مصرف کنیم پیشگیری کاملتری ازریزش موصورت می گیرد مثلاپیازخام ویتامین ب داردومورابراق وزیبامی نماید

/ 4 نظر / 20 بازدید
اعظم.ش(از گذر گل تا دل...)

سلام و ممنونم که محبت کردین و سر زدین و عذرخواهی بخاطر دیر سر زدنم... متنها رو خوندم ...امیدوارم موفق باشین [خداحافظ]

اعظم.ش(از گذر گل تا دل...)

سلام و ممنونم که محبت کردین و سر زدین و عذرخواهی بخاطر دیر سر زدنم... متنها رو خوندم ...امیدوارم موفق باشین [خداحافظ]

مریم مرزبان

چندسال پیش خامنه ای درخطبه های جمعه گفت : " ملت فلسطین دیگربیش ازاین تحمل نمیکند ! ملت فلسطین بزودی دست به اسلحه خواهدبرد ! " این سوتی خفن معظم له !! باعث شد 4روزبعد اسراییلیهای خبیث دوکشتی حامل اسلحه بااوراق " کشور یمن " بگیرند !! برادریمن هم درقبال پولی که گرفته بود گفت کشتیها مال مابوده !! ولی این سوتی رهبرمعظم دراذهان ماند تا ملت فرهیخته قضاوت کند " چه کسی ساده لوح است !! نشسته در کاخ ضدزره بانگهبانی پلیس ویزه حفاظت رهپری یا " حسینعلی " مظلوم گوشه نشین وخانه نشین شده ! فقیه شریف نجف آبادی که استادالفقای زمانه است

مریم مرزبان

اگرآنروز آن " اردبیلی " مسمی به " علی " آن سوتی رانمیداد ملت فلسطین خود دست به اسله برده بود وازخوددفاع میکرد ! نه اینکه " سنگ "درمقابل اسلحه !! آخه بگو جناب ! مقام معظم ! چه وقت لاف زدن بود !! چه لزومی داشت اعلام بکنی ؟؟ آنهم درخطبه های جمعه تهران !! که زیر ذره بین غولهای خبری دنیاست ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟خدالعنت کند یهود خبیث واسراییل رسوارا !! خداذلیلشان کند! خدا به بعضی مسوولان هم عقل بدهد که تمام مصیبت های ماازبی عقلی است !