کشکول47

به نوزاد خود خیلی استامینوفن ندهید

در همه خانه‌هایی که فرزند خردسال یا نوزاد وجود دارد، به‌ خصوص در فصل پاییز که احتمال سرماخوردگی بیشتر است، قطره‌ های استامینوفن با طعم ‌های متعدد پیدا می ‌شود و پدر و مادرها گاهی با مشاهده ی کوچک ‌ترین علایم سرماخوردگی مانند آب ‌ریزش‌ بینی، آن را به کودک ‌شان می ‌دهند، اما با توجه به مطالعات اخیر به نظر می ‌رسد باید پدر و مادرها کمی درباره مصرف این دارو احتیاط کنند.

یک مطالعه وسیع با بررسی 205 هزار کودک زیر هفت سال در بیش از 31 کشور دنیا نشان داد که دادن داروی مسکن پاراستامول یا همان استامینوفن به نوزادان می ‌تواند موجب افزایش احتمال ابتلای آنان به بیماری آسم یا اگزما در سنین 6 تا 7 سالگی شود.

 

نتایج این مطالعه مشخص کرد کودکانی که در نوزادی از استامینوفن استفاده کرده‌اند، 47 درصد بیشتر از کودکان دیگر احتمال ابتلا به آسم دارند.

از داروی استامینوفن به‌ طور‌معمول در مواقع تب خفیف، دردهای ملایم و سردردها استفاده می‌ شود.

استفاده معمولی از استامینوفن حدود 61 درصد احتمال ابتلا به آسم را افزایش می ‌دهد، اما مصرف دوزهای بالا در سال اول زندگی، حتی اگر ماهی یک بار هم باشد، احتمال خطر را تا سه برابر افزایش می‌ دهد.

استفاده معمولی از این دارو به مصرف یک بار در سال، یا به طور متوسط چند ماه یک بار گفته می‌ شود.

در سال‌های اخیر نسبت به ارتباط بین این دارو و آسم کودکان، به دلیل افزایش هم‌ زمان این بیماری و مصرف این دارو تردید هایی به وجود آمده بود و تحقیقات صحت این ادعا را اثبات کرد‌ه ‌اند.

یکی از فرضیه‌ها این است که استامینوفن میزان آنتی ‌اکسیدان‌ها را در بدن کاهش می ‌دهد. آنتی ‌اکسیدان‌ها از تاثیرات مضر رادیکال‌ های آزاد بر بدن جلوگیری می کنند و از این نظر برای بدن مفیدند.

با کاهش آنتی ‌اکسیدان‌ها در بدن به ‌وسیله این دارو، ریه‌ها در معرض استرس اکسیداتیو ناشی از رادیکال‌ های آزاد قرار می ‌گیرند و آسم به وجود می ‌آید.

این نظر دکتر "بیزلی" یکی از محققان این پژوهش است. به عقیده ایشان استامینوفن به غیر از آسم، کودک را در سنین 6 تا 7 سالگی در معرض بیماری‌ هایی مانند اگزما و حساسیت فصلی (آب‌ریزش بینی، عطسه و التهاب مخاط ها) هم قرار می‌ دهد.

با این همه، محققان تاکید کرده‌اند که استامینوفن همچنان باید به‌ عنوان داروی اصلی درمان سرماخوردگی ‌های اطفال و بیماری‌ های خفیف نوزادان مصرف شود، چون تنها داروی جایگزین آن، آسپرین می باشد که ممکن است عوارض خطرناکی مانند "نشانگان رای" (Ray  syndrome) (1) را به دنبال داشته باشد و مدت ‌هاست که مصرف آن توصیه نمی ‌شود. به همین دلیل باید از همان داروی استامینوفن اما به اندازه کافی استفاده شود.

یک نکته مهم دیگر که در جریان این مطالعه مشخص شد، ارتباط بین حساسیت فصلی و آب ‌ریزش بینی در کودکان و احتمال ابتلا به آسم بزرگسالی در آنان است.

بررسی 6461 نفر در 14 کشور دنیا نشان داد کسانی که در کودکی دچار آب ‌ریزش بینی و حساسیت و رینوره(احتقان بینی) بودند، 3/5 برابر بیشتر احتمال دارد که در بزرگسالی گرفتار آسم شوند.

این مساله با توجه به تاثیر مصرف استامینوفن در بروز آب ‌ریزش‌های بینی و حساسیت فصلی نشان می ‌دهد، والدینی که این دارو را بیش از اندازه به کودک خود می ‌دهند باید نگران بروز بیماری‌ آسم در کودک خود و حتی در سنین بزرگسالی او باشند.(ازلینک الهه مهردل]

زیتون:سرماخوردگی خرافات است وافزایش اسیدبدن وبه هم خوردن تعادل اسیدوبازصحیح است .مادرنوزاد بایدازسردی خوری مثل شیروماست،عدس پلووکنسرو ، خیاروگوجه ونارنگی،...خودداری نموده وبیشترعسل مصرف کند تابهبود یابد وشیرش نیزسالم شود استامینوفن سبب کم خونی است که باتوجه به رشد کودک ونیازبه افزایش خون سیستم عصبی وی ضعیف ودرآینده دچارانواع بیماری ها خواهد شد.پزشگان میگویند کم خونی ریشه همه بیماریهاست.بهترین غذابرای تعادل اسیدوبازدراینگونه مواقع موادغذائی گرم وخشگ است حتی گرم وتر(سدیم)هم مناسب نیست مثلالوبیاگرم وتراست تراست یعنی سدیم آن بالاست لذاعفونت رازیادمیکندونبایدخورد.سبزی خوردن گرم وخشگ است به جزشاهی وگشنیزهمه اش مفیداست وبهترازشلغم است که گرم وتراست.

ادیسونیزم شیرین

ادیسون مخترع برق گفته درآینده بیماران راباغذا درمان می کنند نه دارو. شیرین خانم احمدنیا،دکتراجامعه شناسی،پست زیررانوشته ومطالعه کنندگان آن، نظرشان استفاده ازموادغذائی دردرمان برخی امراض بوده است که بسیارجالب وهیجان انگیزاست،این ازیک طرف پیش بینی ادیسون را روبه محقق شدن نشان میدهد وازطرف دیگرآرمان وسپس آرزوی هرکسی است که باید به هدف تبدیل شود واگردرخواب هم ببنیم،به تعبیرزیگموند فروید رؤیا تحقق آرزوست ودرآن آینده مطرح است. رؤیا تحقق آرزوها وامیال واپس زده وفروخورده است.

ازلینک خانم دکتراحمدنیا:به نظرتون وقتی آدم سرما می خوره، سراغ پزشک بره بهتره یا این که به درمانهای خانگی نظیر آنچه مادربزرگها توصیه می کنن رجوع کنه ؟! منظورم همان راه حل هایی است که بنا به تجربه به دست آمده و در میان انواع قومیت ها با تنوع زیاد یافت می شود و کسی آنها را درکلاس های آموزش پزشکی فرا نگرفته است.

این رو به این خاطر نمی پرسم که در حال حاضر گرفتار سرماخوردگی شده ام، و به نظرم دیگه تا آخر زمستون گرفتگی صدا و تک سرفه های پایان ناپذیر را متحمل خواهم شد ... بلکه از این رو می پرسم که قرار است در سمیناری به زودی در ارتباط با " طب عامیانه" بحثی داشته باشم. خواستم نظر شما را هم بدانم :)ارسال کشکول44برای ایشان8آذر

نظرات پست مذکورخانم احمدنیا:

ابوذر آذذران: عمه من 80 سال بدون علم پزشکی نوین زیست...او به پزشک "حکیم" می گفت. به "حکیم" اعتقاد نداشت. می گفت: حکیم پول می گیره کاری هم نمی کند. او ما را به جوشیدنی سفارش می کرد.

زیتون:جوشیدنی هاهمه گرم وخشک هستند ودم کرده آنها برای کاهش اسید بدن وتعادل اسید وبازش مفید است بخصوص آویشن،پونه،دارچین،زعفران،زنجبیل(اینوداخل آب خنک می ریزند)،زیره،گردکاکائو،هل؛وانیل،سیاه دانه...همه گرم وخشگ هستندنخود نیزکه دردرمان امراض بصورت نخوداب بکارمیرود خشک وگرم=پتاسیم وبازاست.

خطائی که اغلب انجام می دهیم اینکه آنها را داخل چای ریخته وخواصشان راخنثی می کنیم مستقل باید دم نمود وباعسل نوشید نه قند وشکرکه برای امراض مضرند.

ازبد روزگارمُد است برای درمان سرماخوردگی ازمواد غذائی سرد و ترمثل لیموشیرین ،شیر،آش ،سوپ که هم برنجش وهم عدس سرداست   وبرای سرماخوردگی مضرمیخوریم این مد،متدغلطی است که مته به اعصاب ما میگذارد

هنر معلمی :فکر کنم بیشتر خانواده های ایرانی در نهایت باور بیشتری به طب سنتی دارند حداقل شواهد اطراف من این رو به خوبی در پایین شهر تهران نشان می دهد . شاید در بالای شهر طور دیگری باشد .

maziar:به نظرم درمان سنتی بهتراست.

ماهگوناسترس و آرامش ناشی از درمان خیلی میتونه مهم باشه. اگه مادر بزرگ بالای سر آدم باشه مسلما احساس امنیت و پذیرایی و استراحت ناشی از مراقبت اون میتونه زودتر آدمو خوب کنه تا ناچار بشیم استرس هفت‌‌خوان مخوف پروژه‌ی یک دارو درمانی رو طی کنیم و همه ی مسیرو نسیه طی کنیم از ویزیت گرفته تا مصرف دارو. اون چیزی که در سرماخوردگی مهمه استراحت و بستن بدن به مایعات و تقویت با ویتامین( مخصوصا ویتامین ث) هست و طی کردن دوره. اینها توی هر دو روش تقریبا مهیاس. بنابرای در صورت تشخیص درست سرماخوردگی فکر کنم توی این دوره زمونه تحت مداوای انسانی مادر بزرگ قرار گرفتن ارجح تر باشه.

زیتون:موادغذائی که تعادل اسید وبازبدن رابرقرارمی نمایند ویتامین ث هم دارند این بازآنهاست که تعادل رابرقرارمی سازد؛ نه ویتامین ث آنها ؛ به پست ویتامین ث درآرشیوخرداد87رجوع شود.

Atoosaمن به طب سنتی معتقدم. خیلی هم استفاده میکنم مثلا برای سرماخوردگی اکینشیا میخورم.شرکتی هم که براش کار میکنم تولید کننده Natural Health Product هست. در واقع معتقدم طب سنی واقعا طبه.

علیرضا قراباغی...ناگفته نماند که به نظر من بعضی از یافته ها هم حاصل تجربه قرن ها و حتی هزاره های دانشمندان قدیم بوده است که متاسفانه بشر امروز به سادگی آنها را دور انداخته است. من در مورد خودم می توانم اذعان کنم که چشم هایم از مطالعه طولانی در نور نامناسب ضعیف شده بود و قطره هایی که پزشکان تجویز می کردند به کار نمی آمد. مادرم با سرخ کردن و هم زدن زرده تخم مرغ نوعی روغن سیاه رنگ به دست آورد و با مالیدن آن روی ابروی من پس از چند نوبت، مشکل حل شد!

آرام:دکترها می گویند سرماخوردگی با آنفولانزا فرق می کند و می گویند که تا وقتی عفونتی رخ نداده باشد با همین قرص سرماخوردگی و آنتی هیستامینهای معمول (پزودوافدرین و مانند آن) و سوپ مرغ خانگی و استراحت باید باهاش کنار آمد. فقط عفونت و سینوزیت یا درگیر شدن ریه، گلو درد، گوش درد و این طور نشانه ها هست که یعنی: خطر! و کار به آنتی بیوتیک می کشد. سایت webmd.com را سر بزنید اصلا یک بخش مخصوص همین سرماخوردگی دارد!

زیتون:مضرترین غذابرای سرماخوردگی سوپ مرغ ،به سبب سردوتر(اسیدوسدیم)بودن موادآن است .من سال های سال آنتی هیستامین وقرض سرماخوردگی،آنتی بیوتیک استفاده کردم بعدچندروزدیگرمجددعودمیکردجندسال است هیچ داروئی مصرف نمی کنم قندوشکراصلانمی خورم،عسل وخرمامیخورم ابتداوانتهای غذانمک استفاده میکنم وهواهم که سردمیشه مثل شیرین خانم می شوم فوری،همین روشهاراادامه میدهم سریع خوب می شوم برای پیشگیری ازسرفه ابتدانمک،اگربازهم ادامه داشت شربت عسل،اگرعفونت داشت گلویم نصف یه حبه سیرراخردکرده باآب قورت میدهم (سیرفشاررامی اندازدوبیش ازآن برای خانم هااصلاصلاح نیست)سرفه هم بااین روش مثل جن ازبسم الله متواری الابدمیشود

سارا در مورد موضوع پستتون هم باید بگم به نظر من اگه سرماخوردگی آدم تنها بی حالی و بی حوصلگی ناشی از ضعف باشه بهتره که آدم دوش[آب گرم وکوتاه مدت،ظرف 5دقیقه/دکتربابک کاویامنش]بگیره و استراحت کنه یا یه جوشوندنی دم کنه و بخوابه تا بهتر بشه

زیتون:اگرازموادغذائی بازوپتاسیم استفاده کنه لزومی هم نداردکه بخوابد،اصلابرودتوبرف،معلق واروبزنه.اسکی بازی کنه.

شادیاووووووه این چه سرما خوردگیه که عوارضش تا آخر زمستون باقیه؟[این طبع سرد(بلغمی یاسوداوی)خانم دکتراست،که بایدمخالف طبعش غذابخوردیعنی غذاهای باطبع گرم(صفراوی،دموی)]

من بیدرنگ به دکتر مراجعه می کنم اما بعد از تشخیص دکتر شاید از این درمانها استفاده کنم. دلیلش هم گمونم اینه که پدر مادرم هیچ وقت با این جور چیزها ما رو درمان نکردند و همینطور فرانسه کشوریه که با دواهای عالی همون یه ذره اعتقاد به این روشها رو ازم گرفت! پس جواب سوالتون اینه که به نظر من بهتره به پزشک مراجعه کرد چون نشانه های بیماری ممکنه بین چند بیماری مشترک باشه و ما با اونها آشنا نباشیم. ایشاللا زودتر خوب می شین.

زیتون:علتش همین است که جامعه پسامدرن ویژگی بارزش جنون "قطع ارتباط باواقعیت"است(رجوع شودبه کتاب تفسیرخواب زیگموندفروید) (اعم ازجنون خشونت وکودک آزاری وطلاق،جنون اضطراب توهمی یاهذیانی،جنون ام اس،جنون آلزایمر،جنون سوءظن،جنون وسواس،جنون گاوی،جنون عروقی...چون همش موادشیمیائی استفاده میکنندامسال هم که آنهاسم زدن به محصولات کشاورزی وباغات راممنوع کردند.

سمانه خیلی وقتا واقعا داروها واسه سرماخوردگیم کارساز نیست و این تک سرفه ها فقط با جوشونده های مامان بزرگم خوب می شه" اینو دوستم می گفت.اما راستش من اعتقاد دارم هر کسی بدن خودشو بهتر می شناسه و می دونه که چی واسش کارسازتره!

علی بستگی به نوع سرماخوردگی داره اگر شدید باشه و گلوم عفونت کرده باشه حتما دکتر می‌رم اما معمولا سرماخوردگی های ساده را با استراحت، خوردن شلغم (که[گرم"پتاسیم"] بسیار مفیده.[سبزی خوردن گرم وخشگ است به جزشاهی وگشنیزهمه اش مفیداست وبهترازشلغم است که گرم وتراست،شایدبه همین علت است که تاسبزی سرسفره نبوده مشغول غذانمی شدندوتنهادارویشان آویشن که گرم وخشگ است بوده است] و سوپ[که مضره وتاحدود20روزعفونت بدن رااستمرارمیبخشد] ومرکبات درمان می کنم. گرچه درزمان کودکی بسیاری از دم کرده های سنتی راخورده ام.

...ترجیح میدم تا میشه از داروهای گیاهی استفاده کنم و استراحت.

امید زمانیماشاءاله به این همه اظهار نظر! دیگه پزشکها بهتره برن ...[غذاهاروبشناسن]! من که تا کارد به استخوانم نرسه پیش دکتر جماعت نمیرم. دوستان برای اطلاعات کاملتر به زبان فارسی به وبلاگ دکتر خرسندی سری بزنند

http://drkhorsandi.parsiblog.com/-

24503.htm

سهیل. سال پیش سرما خوردم و هر کاری می کردم خوب نمی شدم حتی قوی ترین چرک خشک کن ها رو هم خوردم... فایده نداشت. امسال هم 2 ماه ÷یش همین جوری شدم اما هیچ ÷یش دکتر نرفتم اوا از هم 3 روز تهران و ترک کردم و رفتم تشمال بعدش هم دم کرده یارپوز خوردم و درست شدم باور نمی کردم . یارپوز همان پونه است به زبان ترکی استفاده کنید سودشرا می بینید. هوای آلوده تهران را هم دست کم نگیرید.

مشق شب من طب سنتی رو بیشتر قبول دارم!

رهگذری نو:طب سنتی و یا گیاه دارویی [البته غذادرمانی]اثر بخشی بیشتری داره البته تو بعضی موارد. من که زیاد اعتقاد نداشتم ولی توی شهرستان ما یه اقایی هست که مغازه ی عطاری داره و مغازه پر زرق و برقی هم نداره اما واقعا معجزه میکنه .

سانیعجب جماعت ضد پزشکی اینجا کامنت گذاشته اند :)

من فکر کنم به اینکه چقدر دسترسی به پزشک راحت و ارزان باشه بستگی داره و به شدت بیماری. مثلا سه تا پنچ روز می تونه ویروسی باشه و دکتر هم میگه برو استراحت کن. ولی اگه علایم جدی تر مثل گلو درد [خداوحی کردبه موسی غذایت رابانمک شروع کن ...گلودرد و...رامی برد/پیغمبر]و گوش درد و سرفه و اینا پیدا شد میرم دکتر.

از طرف دیگه من که پدرم پزشک است و همیشه در دسترس بوده حالا که ازش دور شدم واقعا باید واسه ی دکتر رفتن تصمیم جدی بگیرم تا عملی بشه و گرنه پشت گوش میفته.

زیتون:البته پزشک هاهم می گویند آخرشب آب نمک قلقله کن اما بهترشروع وپایان غذا با نمک است همچنین مویز(عفونت رامی برد/یذهب بالبلغم.../پیغمبر)علت اصلی بهم خوردن تعادل بدن ویتامین ب است که سبب ضعف سیستم لنف"اعصاب"میشودمثلاچشم هادراین حالت میسوزد کانه ریگ درآن است وعلتش بقول مسابقه 101تلوزیون کمبود ویتامین 2ب می باشد روغن زیتون خام منبع این ویتامین و ویتامین ث است ودیگرمنبعش پیازکه امام معصوم ششم می فرماید پیازاعصاب راقوی میکند وامام معصوم هشتم می فرماید روغن زیتون خام "تصفیه نشده"اعصاب راقوی میکند.]

بادبانهاروش عامیانه برای " درمان " موثر نیست شاید کمی بیماری رو خفیف تر کنه یا برای پیشگیری مفید باشه اما بطور کامل درمان نمیکنه مثلاً من برای گلو دردم چای پونه میخورم کمی خفیفتر میشه اما تا دکتر نرم و آنتی بیوتیک نگیرم بهبودی اتفاق نـمی افته ... استادی داشتم تو دانشگاه که میگفت یک کامیون شلغم که بـخوری تازه میشه یک دونه کپسول آنتی بیوتیک ... موفق باشین

زیتون:استاد درست گفتن، چون شلغم سردوتر(سدیم داراست سدیم عفونت راافزایش میدهد)است خیلی مفیدنیست اما چای هم سردوتراست اگرماآویشن یاپونه یازنجبیل راداخل چای بریزیم مثل این است که پولمان را داخل سطل زباله ریخته ایم وبیماری ما را تشدید می نماید

ما وقتی بیماریم طبق نوشته پریرخ خانم دادستان 53%تنیدگی(استرس)داریم بایدعسل بخوریم که شادکننده است«العسل یسر/پیغمبر- هیچ چیزبه مانندشربت عسل دوای دردنیست(مضمون حدیث)/امام معصوم اول»وگلودرد درمانش به ترتیب نمک،عسل،روغن زیتون،سیرخام خردشده که باآب قورت داده بشه است .

محدث  آنچه مهم است تمامی تجربه های پیشنیان ارزش مند است و طبابت آنها نیز براساس تجربه های بسیار شکل گرفته است. اگر علوم جدید بتواند تحقیقاتی روی آن تجربیات انجام بدهد حتما به نتایج جالبی خواهد رسید.

ــــــــــــــــ

تر کیب "درمان خانگی" جالب است من خودم ایده عنوان "طب فولکلور" را دارم — نمی دانم کارشناسان چه به آن می گویند. و اتفاقا همین تازگی داشتم با خانواده درباره اینکه چه اندازه باید یا می شود به اینها، و کدامشان، بها داد و تضاد آن با پزشکی مدرن یا غربی صحبت می کردیم.

ما دو دیدگاه متضاد داشتیم: من که معتقد و بسیار مصر به روش علمی هستم، و دیگری که معتقد به طرد نکردن، شانس دادن، ارزیابی و احترام به طب فولکلور بود.

هر دو می پذیرفتیم که خوب اگر جایی واقعا موثر است (و من داستان موفقیت روش های غیر آکادمیک را زیاد شنیده ام) مشکلی نیست شاید جایی چیزی از قلم و مسیر علم پزشکی افتاده و عجالتا که این کار می کند.

/ 8 نظر / 37 بازدید
الهه مهردل

وقتی کبوتری شروع به معاشرت با کلاغها می کند پرهایش سفید می ماند، ولی قلبش سیاه میشود. دوست داشتن کسی که لایق دوست داشتن نیست اسراف محبت است ( دکتر علی شریعتی)[گل] برایت بهترین ها را آرزو دارم و امید دارم که بازهم به من سر بزنی

سمیه

سلام واقعا از خواندن مطالبتون لذت میبرم ممنون که خبرم میکنید[لبخند]

hasti

سلام گلم.. خوفی... مرسی که اومدی پیشم بازم از این کارا بکن...

sam

سلام... خوفی داداشی... پاتوق بچه باحالا افتتاح شدا.. بدو بیا ÷یشم که منتظرتم...

نگار

سلام ممنون از لطفتون و شرمنده از اینکه دیر سر میزنم[خجالت] راستش بدجوری درگیر امتحاناتم[ناراحت] راستی بابت اون پیغام هم ممنون[گل][گل][گل]

ستاره

سلام علیکم درود خداوند بر مولی الموحدین ، اسدالله الغالب ، حضرت علی بن ابیطالب ، امیرالمومنین حیدر (ع) و بر همسر والامقامشان ، صدیقه طاهره ، ام ابیها ، سیده بانوان دو عالم حضرت فاطمه زهرا (س) و درود خداوند باریتعالی و ملائک مقربین و جمیع المومنین من الاولین و الاخرین ، و این زوج آسمانی ، برپیامبر نور و خیرو رحمت ، حضرت ختمی مرتبت ، و خیر خلق الله ، حضرت محمد مصطفی (ص) که به فرمان خداوند حکیم ، این وصلت را صورت داد ، تا برای همیشه تاریخ ، برترین و والاترین الگوی های انسانی را درقالب بهترین ها ، مرد ، زن ، پدر ، مادر ، رهبر ، حامی رهبر ، امام ، پیشوا ، معلم ، ...... به بشریت هدیه نمایند ، ( الحمدلله الذی هدانا لهذا و ما کنا لنتهدی لولا ان هداناالله ) این وصلت الهی که جشن و سرور آن در عرش و فرش برقرار است ، برشما و پیروان آل طاها (ع) مبارک باد . کارت ورود به این مجلس نورانی ، هدیه 14 صلوات بر این 14 نور پاک الهی است . [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل]

الهام کاشونی

سلام حال شما‌؟ خوبین؟ دیگه بهم سر نمی زنی[ناراحت][ناراحت][ناراحت][ناراحت][ناراحت]

نیوشا

[گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][خداحافظ]